Szeged 365

Szeged független, lokálpatrióta hírportálja, szegedieknek. Friss hírek, közélet, programok, sport, szegedi arcok, városi legendák, időjárás, régió fejlesztések, közlekedési információk, szórakozás.

Új vezetők, új felügyelet: Tarr Zoltán szerint heteken belül dönthet a parlament a médiatörvény reformjáról

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 12:59
Néhány héten belül elfogadhatja az Országgyűlés a médiatörvény átalakításáról szóló javaslatot – közölte Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter. A Tisza Párt által benyújtott módosítás gyökeresen átalakítaná a közmédia működését: megszűnne az MTVA jelenlegi rendszere, új felügyeleti testület jönne létre, nyílt pályázatokon választanák ki a közmédia vezetőit, és átalakulna a Médiatanács működése is. A kormány célja szerint a változtatások a közmédia függetlenségének és átláthatóságának megerősítését szolgálják.Néhány héten belül átfuthat a parlamenten a médiatörvény módosítása – mondta Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter egy Facebook-videóban. A miniszter szerint a tervezett változtatások lehetővé teszik majd, hogy a közmédia vezetői posztjaira nyílt pályázatok útján válasszanak új vezetőket. Tarr úgy fogalmazott: a cél egy olyan közmédia létrehozása, amely valóban a köz érdekét szolgálja, hitelesen és objektíven tájékoztat, valamint hozzájárul a társadalmi párbeszéd erősítéséhez.A Telex emlékeztet: Tisza Párt képviselői június 12-én nyújtották be a médiatörvény átalakításáról szóló javaslatot. Tarr Zoltán akkor azt mondta, hogy a reform célja „visszaadni a közmédiát a köznek, a magyar embereknek”, és helyreállítani a médiaszabályozás intézményeinek függetlenségét.A Telex egy korábbi összefoglalója szerint az 54 oldalas törvényjavaslat alapjaiban alakítaná át a közmédia jelenlegi működését. A hatálybalépéssel megszűnne a jelenlegi vezetői struktúra: a Médiatanács, a Közszolgálati Közalapítvány, valamint a Duna Médiaszolgáltató és az MTVA jelenlegi vezetőinek megbízatása is véget érne. Az átmeneti időszakot követően a vezető pozíciókat nyílt pályázatok útján töltenék be.A javaslat egyik legfontosabb eleme a Független Közmédia Testület létrehozása. Ez a szervezet felügyelné a közmédia működését és gazdálkodását, ellenőrizné a nagyobb értékű szerződéseket, valamint részt venne a vezetők kiválasztásában. A testületben a tervek szerint egyenlő arányban lennének jelen a kormánypárti és ellenzéki delegáltak, mellettük pedig a médiaszakma képviselői is helyet kapnának. A javaslat célja, hogy a közmédia irányítása kevésbé legyen kiszolgáltatva az aktuális politikai többségnek.A tervezet megszüntetné az MTVA jelenlegi struktúráját, helyette két új szervezet jönne létre:A javaslat szétválasztaná a műsorszolgáltatási és a hírügynökségi feladatokat, miközben a közmédia működését átláthatóbb és ellenőrizhetőbb rendszerbe helyezné.A jelenlegi Közszolgálati Kódex helyét egy új Közszolgálati Charta venné át, amely részletes szakmai és etikai elvárásokat fogalmazna meg a közmédia számára. A charta betartását egy új Közszolgálati Tanács felügyelné, amelyben tudományos, kulturális, egyházi, civil és szakmai szervezetek képviselői is helyet kapnának.A javaslat a médiaszabályozás rendszerét is módosítaná. A Médiatanács tagjainak mandátuma kilenc évről öt évre csökkenne, a tagok jelölésében pedig a kormánypárti és ellenzéki oldal egyaránt szerepet kapna. Emellett létrejönne egy új Sajtóalap, amely a független médiaszolgáltatók, közösségi médiumok és közszolgálati tartalmak támogatását szolgálná. A közmédia finanszírozását pedig hosszabb, hároméves költségvetési ciklusok alapján terveznék.Tarr Zoltán szerint a közmédia működésének teljes átvilágítására is sor kerülhet, amely kiterjedne a gazdálkodásra, a vezetői döntésekre és a hírszerkesztési gyakorlatra is. A miniszter álláspontja szerint a közmédiának a jövőben nem egyetlen politikai oldal érdekeit kell szolgálnia, hanem a teljes magyar társadalom hiteles tájékoztatását.
Forrás: Szeged 365

Egy kislány, aki minden nap megküzd az előrelépésért: most Horvát Lilinek kér segítséget a Szeged365 Family

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 12:02
Horvát Lili még csak 10 éves, de már olyan küzdelemben van, amely egy egész család életét próbára teszi. Agydaganattal harcol, a kezelések után pedig most a rehabilitáció adhat neki újabb esélyt arra, hogy erősödjön és előre lépjen. A Szent Vincent Rehabilitációs Alapítvánnyal közösen most azt kérjük a Szeged365 Familytől, hogy aki teheti, segítsen Lilinek. Egy utalás, egy megosztás, egy apró támogatás is valódi segítség lehet.A Szeged365 Family már korábban is találkozhatott Horvát Lili történetével. Májusban írtunk arról, hogy a 10 éves kislány agydaganattal küzd, és a rehabilitáció folytatásához segítségre van szüksége. Akkor is az volt a legfontosabb üzenet, ami most is: Lili nem adja fel, de ehhez nem elég az ő ereje és a családja kitartása. Közösségi segítség is kell. Ha lemaradtál a korábbi cikkről, itt tudod elolvasni és megnézni a videót:Lili 10 éves. Ebben a korban a gyerekeknek a játékról, az iskoláról, a barátokról, a nyári tervekről kellene mesélniük. Lili életében azonban most a kezelések, a felépülés és a rehabilitáció vannak a középpontban. Az agydaganat nemcsak a testet terheli meg, hanem a teljes család mindennapjait is átrendezi. Ilyenkor minden apró előrelépésnek jelentősége van. Egy biztosabb mozdulatnak, egy kicsit több erőnek, egy könnyebb napnak.A rehabilitáció Lilinek nem plusz lehetőség, hanem a felépülés fontos része. Minden alkalom azért számít, mert segítheti abban, hogy fejlődjön, erősödjön, és minél több mindent visszakapjon abból, amit a betegség elvett tőle. Ezek a foglalkozások időt, szakmai munkát és anyagi erőforrást igényelnek. Most ebben kérjük a Szeged365 Family segítségét a Szent Vincent Rehabilitációs Alapítvánnyal közösen. A cél egyszerű és nagyon fontos: Lili folytathassa a szükséges rehabilitációt a Szent Vincentben.Az agydaganat az agy szöveteiből kiinduló kóros szövetszaporulat, amely gyermekkorban különösen súlyos terhet jelenthet. A kezelések után sok esetben hosszú rehabilitáció következik, amely segíthet a mozgás, az erőnlét és a mindennapi önállóság fejlesztésében. Lili most ezen az úton halad. Nem nagy szavakra van szüksége, hanem valódi segítségre. Olyan támogatásra, amelyből terápiás alkalmak, fejlesztések, újabb lehetőségek születhetnek.Szeged365 Family, most azt kérjük, aki tud, álljon Lili mellé. Nem az összeg nagysága a legfontosabb, hanem az, hogy minél többen segítsenek. Egy kisebb utalás is számít. Egy megosztás is számít. Egyetlen ember támogatása is közelebb viheti Lilit a következő rehabilitációs alkalomhoz. Most egy 10 éves kislányért foghatunk össze, akinek minden előrelépésért nagyon meg kell dolgoznia.Aki szeretne segíteni, itt tudja megtenni:Alapítvány: Szent Vincent Rehabilitációs AlapítványKözlemény: Horvát LiliAdószám: 19312615-2-06Számlaszám: 50468328-10004586Nemzetközi számlaszám: HU195046832810004586Székhely: 6726 Szeged, Cserőke utca 4.Fontos: az adomány megjegyzéséhez írd be Lili nevét: Horvát Lili. Így biztosan hozzá jut el a támogatás.
Forrás: Szeged 365

Szombattól elrendelhetik az országos riasztást a hőség miatt, terv szerint halad az EU-s pénzek hazahozatala – kormányszóvivői sajtótájékoztató élőben, a Szeged365.hu-n

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 12:02
Szerdán kormányülés volt, ezt követően pedig csütörtökön 11 órára hirdettek kormányszóvivői tájékoztatót, ahol várhatóan szó esik a védett üzemanyagár kivezetéséről is. A sajtótájékoztatón ezúttal Magyar Péter nem vesz részt, miniszterelnök csütörtök reggel Brüsszelbe utazott az Európai Tanács ülesére. Cikkünk folyamatosan frissülni fog. A sajtótájékoztatón részt vesz Dr. Oroszi Beatrix országos tisztifőorvos is. Ő kezdi a sajtótájékoztatót, ugyanis a héten már kánikulára, hőhullámra számíthatunk. A tájékoztatása szerint napokban tartósan 30 fok fölé emelkedik a maximális hőmérséklet, ezért az országos tisztifőorvos országos riasztást adhat ki, ha 3 napig meghaladja az átlagos középhőmérséklet a 25 fokot. Mint mondta, A kockázatnak leginkább az idősek és a nagyon fiatalok, valamint a krónikus alapbetegséggel élők vannak kitéve – hívta fel a figyelmet Oroszi Beatrix. Fennáll a kiszáradás kockázata is bizonyos munkakörökben, ilyenkor a munkáltatóknak van a felelőssége és dolga, hogy biztosítsa a dolgozók körülményeit – mondta, majd azt tanácsolta, hogy mindenki igyon elegendő folyadékot, és aki rosszul érzi magát, azonnal forduljon orvoshoz.“A kommunikáció nagyon fontos. De emellett az ellátórendszer is felkészült a helyzetre” – jelentette ki Oroszi Beatrix, majd hozzátette, hogy a közintézményeknek vannak felkészülési tervei, amiket aktiváltak.A sajtótájékoztatón Vitézy Dávid, közlekedési és beruházási miniszter is részt vesz. Mint mondta, mind az, amit három héttel ezelőtt bejelentettek az EU-s pénzek kapcsán, az a mentrend szerint halad. Magyarország benyújtotta az RRF-tervet a Bizottságnak, zajlanak a háttéregyeztetések. Azt is kiemelte, hogy:Korrupcióellenes intézkedésekről szóló törvényjavaslatról is beszélt a miniszter. Ehhez jelentős módosító csomag várható – írja a Portfolio összefoglalójában. Mint kiderült, két dolgot képeznek le ezek a módosítások: egyrészt a társadalmi egyeztetések során előkerült javaslatokat építi be a kormány (bírói szervezetek, civil szervezetek, Integritás Hatóság), másrészt az EU-val is egyeztettek új módosításokról. Mindezek mellett bírságolási szabályok is életbe lépnek, ha valaki például hibásan adja le a vagyonnyilatkozatát. A kormány már korábban döntött a Mohácsi híddal kapcsolatos beruházás felülvizsgálatáról – emlékeztetett Vitézy Dávid. A 98%-os előlegkifizetése példátlan, bankgarancia nélkül ment ebbe bele az előző kormány. 97 milliárd forintot utaltak ki erre a projektre a Duna Aszfaltnak, még a választás előtti napokban. Az alföldi részét felfüggeszti a kormány, erről a kormány levélben tájékoztatja a kivitelezőt. A híd megépül, de változhat a műszaki tartalma – hívta fel a figyelmet Vitézy, majd kiemelte, hogy nem az a cél, hogy ne legyen Mohácsi híd.
Forrás: Szeged 365

Szerinted hány korsó sör fér bele 100.000 forintba? Most a Maláta állja a következő bulit Szegeden

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 12:02
Ha mostanában azon agyaltok a barátokkal vagy a kollégákkal, hogy mi legyen a következő közös program, a Malátát érdemes felírni a listára. Van hangulatos belvárosi udvar, hideg italok, finom grillkaják, és még egy kis extra is: egy 100.000 forint értékű fődíj, amit egy későbbi csapatépítésre lehet beváltani. A játék egyszerű: egész júniusban minden 10.000 Ft feletti számla automatikusan nevezést ér, így minden Malátában eltöltött este egy lépéssel közelebb vihet a július 4-i sorsoláshoz.Brutálisan pörög a nyár Szegeden, és a Maláta most megint rádobott egy nagyot: egész júniusban fut a blokkgyűjtő nyereményjátékuk, amelynek végén egy 100.000 Ft értékű Maláta-utalvány talál gazdára. Legutóbb arról írtunk, hogy teltházas nyitóhétvégével robbant be a Fekete Ház udvara, ahol jókedv, hideg italok, nyári udvarhangulat és rengeteg mosoly fogadta a vendégeket. Ha lemaradtál róla, itt tudod visszanézni a videós, galériás anyagot:A lényeg nagyon egyszerű, és pont ezért zseniális: júniusban minden 10.000 Ft feletti blokk nevezést ér a Maláta nagy nyereményjátékára. Minél többször látogatsz el hozzájuk, minél több blokkot gyűjtesz, annál nagyobb eséllyel indulsz a sorsoláson. A fődíj pedig nem apróság, hanem egy 100.000 Ft értékű utalvány, amiből simán kijöhet egy emlékezetes baráti este, egy munkahelyi csapatépítés vagy az a nyári közös Maláta-buli, amiről még hetek múlva is beszélni fogtok. A sorsolás dátuma: július 4., vagyis most tényleg itt az idő összeszedni a csapatot.A Maláta pontosan ráérzett arra, hogy mire vágyunk nyáron Szegeden. Egy olyan helyre, ahol nem kell hetekkel előre szervezkedni vagy programot gyártani az estére, egyszerűen csak beültök, rendeltek valami finomat, és hagyjátok, hogy alakuljon az este. A Fekete Ház udvara pont ezt tudja: a belváros közepén van, mégis van benne valami eldugott, nyugodt hangulat, ami miatt könnyű ott ragadni órákra. Ráadásul a legújabb Maláta-cikkből az is kiderült, hogy egész szezonban nincs szervizdíj, ami a nyári pörgésben szerintem különösen szimpatikus gesztus. Nem csoda, hogy már a nyitóhétvégén is gyorsan elfogytak a helyek, szóval ha biztosra akarsz menni, érdemes előre asztalt foglalni.A helyszínnek külön sztorija van: a Maláta a Fekete Ház udvarában működik, a Somogyi utca 13. alatt, Szeged egyik legkarakteresebb belvárosi pontján. Az épületet 1857-ben emelték, és a környék négy sarokháza városképi jelentőségű, 19. századi emlék, amely túlélte az 1879-es nagy szegedi árvizet. Vagyis amikor beültök egy hideg italra vagy egy grillvacsorára, nem csak egy nyári sörkertbe érkeztek, hanem egy olyan udvarba, ahol Szeged múltja és a mai városi pezsgés nagyon szépen összeér.Maláta Kézműves Sör- és GrillkertCím: 6720 Szeged, Fekete Ház udvara, Somogyi utca 13.Asztalfoglalás: +36 30 190 2500E-mail: malatasorkert@gmail.com
Forrás: Szeged 365

Napi szürreál: több mint 700 tasak potencianövelőt találtak egy kisteherautóban Röszkénél, a sofőr szerint saját használatra hozta Magyarországra

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 12:02
Több mint 700 tasak potencianövelőt találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai egy ellenőrzésen. Mint megtudtuk, a pénzügyőrök egy szerb kisteherautót ellenőriztek Röszkén, ekkor bukkantak a gyógyszerekre. A NAV szerkesztőségünknek küldött közleményében kiemelte, hogy a sofőr azt állította, hogy a járműben nincs vám- és adóköteles, vagy behozatali korlátozás alá eső áru. A NAV munkatársai átnézték az autót, és az utastérben elrejtve, egy műanyag zacskóban mégis több mint száz doboz Kamagra potencianövelőt találtak.A járművezető ezután már azt mondta, hogy a termékeket saját használatra hozta Magyarországra. Az összesen 707 tasak ízesített gél azonban sem Magyarországon, sem az Európai Unióban sincs engedélyezve, így hivatalosan nem is kerülhet forgalomba. A pénzügyőrök a hazánkban nem engedélyezett gyógyszert lefoglalták, a sofőr ellen pedig gyógyszerhamisítás miatt tettek feljelentést a Szegedi Rendőrkapitányságon.
Forrás: Szeged 365

Pakisztáni diákot akartak ellenőrizni az idegenrendészek, de helyette egy marihuána fogyasztót kapcsoltak le Szegeden

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 11:06
Egy 26 éves pakisztáni diák ellenőrzésére érkeztek a szegedi idegenrendészek egy panelházba, de a liftből kiszállva orrukat egy jellegzetes, az egész kilencedik emeletet betöltő illatfelhő csapta meg. Nos, végül a pakisztáni fiatalt nem találták meg, de helyette egy marihuána fogyasztót kapcsoltak le Szegeden. A nem mindennapi történetről az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság számolt be. Mint írták, mielőtt megfejtették volna a különleges buké lelőhelyét, eredeti feladatukat kellett elvégezniük.“Csengettek, kopogtattak a pakisztáni diáknál, ám senki nem nyitott ajtót, ezért kollégáink a szomszédoknál kezdtek kérdezősködni. Az egyik szomszéd a külföldi hollétével kapcsolatban nem tudott segíteni, ám a lakásából áradó intenzív marihuánaszag és zavart tekintete újabb kérdésekre késztette egyenruhásainkat” – írták posztjukban, majd kiemelték, hogy sok értelme nem lett volna tagadni, így a szomszéd bevallotta, hogy néhány perccel azelőtt tényleg szívott, ahogyan évek óta teszi. A közlemény szerint a fogyasztás nyomai nem csak rajta látszódtak és mindenhol érződtek, de kézzel fogható, alufóliába csomagolt bizonyíték is előkerült a helyszínen. Az idegenrendészek végül a helyi rendőrök közreműködését kérték, akik átvették a 34 éves férfivel szembeni intézkedést.
Forrás: Szeged 365

Nem csak étterem: ilyen különleges terek vannak a szegedi Burger-házban (videó)

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 11:06
Sokan szerettétek, amikor meséltünk nektek a szegedi Burger-házról, ezért most belülről is megmutatjuk, mi van az Oroszlán utca 8. alatt. Kiss Balázs kollégánk körbevezet a Bistorantban, ahol ott van Rézi néni szerencsehozó üstje, az alsó szinten borkóstolókat is tartanak, van külön sportszoba dedikált mezekkel, fedett terasz, VIP-részleg és egy belső terasz is, ahol akár meccset is lehet nézni az óriáskivetítőn.Nagyon szerettétek, amikor legutóbb a Burger-házról meséltünk nektek, ezért most belülről is megmutatjuk a szegedi belváros egyik különleges helyét. Az Oroszlán utca 8. alatt működik a Bistorant Restaurant & Winebar, ahol Kiss Balázs kollégánk vezet körbe bennünket. Nemrég arról is írtunk, hogy teltházas borvacsorát tartottak itt Balla Géza boraival, egyetlen szabad szék sem maradt az estén. Ha lemaradtál róla, itt tudod megnézni:A Bistorant egyik különlegessége Rézi néni szerencsehozó üstje. Azt mondják, ha beledobsz egy érmét, szerencséd lesz. Ez egy kedves, emlékezetes részlete a helynek, amit érdemes megnézni, ha betérsz. Az alsó szinten borkóstolókat is szoktak tartani, de céges eseményekre is ki lehet venni ezt a részt. A hangulat barátságos, különleges és nagyon belvárosi, pont olyan, ami miatt egy esemény nem csak program lesz, hanem élmény is.A sportbarátoknak is van itt egy igazán érdekes rész: a sportszoba. Ebben a teremben legendás, dedikált mezeket lehet látni, így különösen jó választás lehet azoknak, akik szeretik a sportot. Ezt a szobát is ki lehet venni külön eseményekre. Van egy fedett terasz is, ahol szobrok és címerek adják meg a hangulatot, ez például születésnapra is jó helyszín lehet. A Bistorantban működik egy VIP-részleg is, ahol születésnapokat, esküvőket, lagzikat vagy üzleti tárgyalásokat is lehet tartani.A VIP-részleget az eseményhez igazítva is be tudják rendezni. Minimum 20 fő kényelmesen elfér benne, de a helyszínt máshogy is elő tudják készíteni, attól függően, mire van szükség. A cateringet is megoldják, így a vendégeknek csak érkezniük kell. Van még egy belső terasz is, ahol akár meccset is lehet nézni az óriáskivetítőn, így baráti társaságoknak, cégeknek és sportkedvelőknek is jó választás lehet.A Burger-ház nem csak egy szép belvárosi épület, hanem a szegedi múlt része is. A 19. század végén épült újjá, és egykor Burger Zsigmond nyomdája is működött benne. A házhoz a szegedi sajtótörténet is kötődik, hiszen itt működött a Szegedi Híradó, és Tömörkény István újságírói pályája is innen indult. Ezért különösen izgalmas, hogy ma egy olyan hely működik benne, amely újra élettel tölti meg az épületet.Aki kedvet kapott hozzá, hogy élőben is megnézze a Burger-házban működő Bistorantot, az Szegeden, az Oroszlán utca 8. alatt találja meg a helyet. Asztalfoglalás és érdeklődés esetén az info@bistorant.hu e-mail címen, vagy a +36 (30) 968 6686-os telefonszámon lehet felvenni velük a kapcsolatot.
Forrás: Szeged 365

Felfrissülés a hőségben: kikerült a párakapu a Klauzál térre, és ivócsapot helyeztek ki a Móra parkba

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 11:06
Idén nyáron is gondoskodik a felfrissülésről a Szegedi Vízmű, hiszen a nyári idő beköszöntével egyre melegebb lesz városunkban. A kánikulára felkészülve kikerült a párakapu a Klauzál térre, illetve egy ivócsapot is kialakítottak a Móra parkban. A Szegedi Vízmű Zrt. idén is kihelyezte a közkedvelt párakaput a Klauzál térre, valamint felszerelt egy ivócsapot is a Móra parkban, a Múzeum közelében – jelentette be a szegedi vállalat a közösségi odalán. A Szegedi Vízmű kiemelte továbbá, hogy a párakapu és az ivócsap a tervek szerint a nyár végéig biztosítják majd a felfrissülést az arra járóknak. Sőt, a frissítő ivóvíz elérését a hagyományos, kék színű nyomós kutak is biztosítják. Szegeden jelenleg 124, Algyőn pedig 26 működő közkifolyó található. A Szegedi Vízmű továbbá arra kér mindenkit, hogy vigyázzunk a párakapukra és az ivócsapokra! Tavaly is rongálás áldozata lett a Mars téri párakapu, aminek a javítása nem egy-két forintba kerül… Erről itt írtunk:
Forrás: Szeged 365

Rétvári Bence szerint súlyos hiba a védett üzemanyagár megszüntetése, ezentúl nincs védelem a hirtelen áremelkedéssel szemben

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 11:06
Súlyos hibának tartja a védett üzemanyagár megszüntetését a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési frakcióvezetője. Rétvári Bence csütörtökön a Facebook-oldalán azt írta, hogy a védett üzemanyagár az elmúlt négy hónapban több millió magyar családot óvott meg a magasabb üzemanyagköltségektől. A frakcióvezető szerint a védett üzemanyagár megszüntetése súlyos hiba, “hiszen semmi sem garantálja, hogy a bizonytalan világgazdasági helyzetben az árak ne emelkedjenek újra gyorsan”. Hozzátette, hogy ezentúl nincs védelem a hirtelen áremelkedéssel szemben.Magyar Péter szerda este jelentette be, hogy a kormány a megtartott ülésén arról döntött, hogy kezdeményezi a vonatkozó jogszabályok megváltoztatását az Országgyűlésnél, és a védett ár kivezetését. A miniszterelnök úgy véli, hogy a héten várhatóan már 10-15 forinttal a védett ár alá csökken az üzemanyagok ára a töltőállomásokon. Az előző kormány március 10-i hatállyal vezette be az úgynevezett védett árat, a vonatkozó szabályozás szerint a magyar rendszámmal és forgalmi engedéllyel rendelkező járművek a 95-ös benzint maximum 595 forint/liter, a gázolajat pedig maximum 615 forint/liter áron tankolhatják.
Forrás: Szeged 365

Összeütközött egy másik kerékpárossal, akit emiatt elütött az autó, majd lelépett a helyszínről a férfi – most vádat emeltek ellene Szegeden

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 09:58
A Szegedi Járási Ügyészség vádat emelt egy férfival szemben, mert hátrahagyott egy sérült kerékpárost – tájékoztatta szerkesztőségünket csütörtökön az ügyészség.Kiemelték, hogy a vádirat szerint még 2025 nyarán a vádlott egy megyebeli településen közlekedett a kerékpárjával. Az elkövető összeütközött egy másik biciklissel, aki emiatt átsodródott az úttest másik oldalára. Mint kiderült, a szemben érkező autó vétlen sofőrje már nem tudott időben megállni, így elütötte a sértettet. A vádlott ugyan észlelte a balesetet, azonban segítségnyújtás nélkül elbiciklizett, hátrahagyva a súlyos sérülést szenvedett sértettet.A járási ügyészség az elkövetőt segítségnyújtás elmulasztásának bűntettével és más bűncselekmény elkövetésével vádolja és vele szemben felfüggesztett szabadságvesztés kiszabását indítványozza. A terhelt bűnösségének kérdésében a Szegedi Járásbíróság fog határozni.
Forrás: Szeged 365

Találtunk egy Klinikát Újszegeden, ahol a cukorbetegséget nem csak egyetlen problémaként kezelik (videó)

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 09:58
A cukorbetegség sokszor nem egyetlen panasszal érkezik, hanem vele együtt jöhet szívprobléma, idegi érintettség, elhízás, ízületi gond vagy más szövődmény is. Újszegeden találtunk egy olyan tudásközpontot, ahol mindezt egyben nézik. Az Újszeged Egészségközpont Diabetes Centrumában nem csak cukorbetegeket látnak el, hanem azokat is, akik szívgyógyászati, fül-orr-gégészeti, neurológiai, endokrin vagy reumatológiai problémával érkeznek. A legjobb benne, hogy háziorvosi beutaló sem kell.Nemrég írtunk arról, hogy Szegeden a MyDay a diabéteszes gyerekek támogatásáért mozgatta meg a várost, ehhez pedig az Újszeged Egészségközpont Diabetes Centrum is csatlakozott. A programon vércukorméréssel, vérnyomásméréssel, kézi doppler ultrahanggal és orvosi konzultációval segítették az érdeklődőket. Ha lemaradtál róla, itt tudod visszanézni:Most pedig azt néztük meg, hogyan működik az a hely, ahol a cukorbetegséget nem külön problémaként, hanem az egész szervezetet érintő állapotként kezelik. Prof. Dr. Várkonyi Tamás, az Újszeged Egészségközpont orvos-igazgatója a videóban elmondta: a legfontosabb cél az volt, hogy folytatni tudják a cukorbetegek kezelését és gondozását. Közben az is egyértelmű lett számukra, hogy a diabétesz sok más területhez is kapcsolódik. Érintheti a szívet, az idegeket, a mozgásszerveket, és és a 2-es típus diabétesz gyakran összefügg a túlsúllyal is. Ezért alakult ki a Diabetes Centrum, ahol több szakember dolgozik együtt, hogy a beteg ne vesszen el a különböző vizsgálatok között.A centrum egyik nagy előnye, hogy nem kell hozzá háziorvosi beutaló. A beteg saját maga is jelentkezhet, ha úgy érzi, segítségre van szüksége. Ez sokaknak könnyebbséget jelenthet, mert nem kell kerülőutakat keresni, el lehet indulni egyenesen a megfelelő szakemberek felé. Az Újszeged Egészségközpontban kardiológusok is dolgoznak, köztük olyan specialista is, aki ritmuszavarokkal foglalkozik. Emellett fül-orr-gégészeti vizsgálat és reumatológiai ellátás, endokrinológiai hipertonológiai (magas vérnyomás) vagy neurológiai konzultáció és dietetikai tanácsadás, radiológia, ultrahang vizsgálat is elérhető.Fontos, hogy nem csak cukorbetegeket fogadnak. Akkor is lehet hozzájuk fordulni, ha valakinek például a diabetes hiányában szívpanasza, hormonális problémája vagy ízületi tünete van. Vagyis a Diabetes Centrumban több olyan rendelés is működik, amely sok szegedi számára lehet hasznos. A cél az, hogy a beteg egy helyen kapjon irányt, választ és segítséget, ne pedig külön-külön kelljen keresgélnie, melyik panasszal hová menjen.A központban hamarosan gyermekdiabetológiai szakrendelés is indul. Ez különösen fontos, hiszen a cukorbetegség a legfiatalabbakat is érintheti, egy családnak pedig nagy segítség, ha helyben, megfelelő szakemberhez tud fordulni. A gyermekgyógyászati szakrendelés keretein belül pulmonológiai, endokrinológiai és nefrológiai ellátást is biztosítanak. Emellett speciális nőgyógyászati anyagcsere-konzultáció is elérhető lesz. Ez azoknak jelenthet segítséget, akiknél az anyagcsere, a hormonális működés és a nőgyógyászati kérdések egyszerre merülnek fel.Várkonyi Ákos, az Újszeged Egészségközpont vezetője és egészségügyi menedzsere elmondta, hogy az intézmény 2019-ben nyitott, és magánellátásban működik, vagyis bárki fordulhat hozzájuk. Szerinte a Diabetes Centrum azért különleges, mert az elérhető szakterületek legkiemelkedőbb szaktekintélyeit sikerült egy központba tömöríteni. Nem csak egy rendelésről van szó, hanem egy olyan központról, ahol a diabéteszhez kapcsolódó panaszokat és kockázatokat is figyelembe veszik.Az elérhető szakterületeket, szakorvosokat megtalálhatja a https://www.diabetescentrumszeged.hu/hatterunk/szakteruleteink oldalukon.A felszereltségük is figyelemre méltó. Az Újszeged Egészségközpontban található például egy olyan eszköz, amely az idegkárosodást méri. Ez körülbelül negyed óra alatt képes megmutatni, milyen állapotban vannak az idegek. Ez azért fontos, mert a cukorbetegség egyik lehetséges szövődménye az idegek károsodása, amit érdemes időben felismerni.A cukorbetegség lényege, hogy a szervezet nem tudja megfelelően szabályozni a vércukorszintet. Ez azonban nem csak egy szám a laboreredményen. Hatással lehet a szívre, a keringésre, az idegekre, a szemre, a vesére és az általános közérzetre is. Éppen ezért fontos, hogy aki érintett, ne halogassa a vizsgálatot. Újszegeden most találtunk egy olyan tudásközpontot, ahol professzionális módon, több szakterület segítségével foglalkoznak a problémával, és ahová akár beutaló nélkül is el lehet indulni. Az Újszeged Egészségközpont Diabetes Centrumot a Szolgáltató sor 1. szám alatt találod, időpontot telefonon a +36 (30) 440 1161-es számon kérhetsz, munkanapokon 08.00 és 19.00 óra között. E-mailben a recepcio@diabetescentrumszeged.hu címen lehet érdeklődni. A recepció hétfőtől péntekig 08.00 és 20.00 óra között tart nyitva, azzal, hogy az ellátásoktól és rendelésektől függően a nyitvatartás változhat.
Forrás: Szeged 365

Friss adatok: az EU legszegényebb állama volt 2025-ben Magyarország

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 09:00
A magyarok tudnak legkevesebbet vásárolni a jövedelmükből – derült ki az Eurostat frissen publikált 2025-re vonatkozó adataiból, mely szerint a magyar háztartások egy főre jutó fogyasztási kiadásai az uniós átlag 73 százalékára rúgnak. Ezzel Magyarország az utolsó helyre került Lettországgal együtt.Magyarország relatív helyzete 2024-es adatokhoz képest kis mértékben ugyan, de romlott. 2024-ben is a magyar háztartások fogyasztási kiadásai az uniós átlag 73 százalékára rúgtak, akkor viszont Bulgáriával voltunk egy szinten, és Lettország volt a sereghajtó 72 százalékkal. A legutóbbi adathoz képest mind Lettország, mind Bulgária tudott javítani, emiatt a magyar mutató az utolsó előtti helyről az utolsóra csúszott vissza – írja a Népszava.A lap megemlíti, hogy az egy főre jutó fogyasztás az egyik kiemelt jóléti mutató, ráadásul az Eurostat által alkalmazott módszer az eltérő árszínvonalat is figyelembe veszi. Bár nem az egyetlen, és önmagában nem tökéletes mutató a jólétre – vagy épp annak hiányára –, de rámutat arra, hogy az adott országban milyen fogyasztási viszonyok között élnek. Magyarország az elmúlt években rendre az utolsó helyek egyikén szerepel, a lecsúszás gyakorlatilag folyamatos. Az Eurostat mostani adatközlése szerint a 27 tagországban az egy főre jutó tényleges fogyasztás az uniós átlag 73–145 százaléka között mozgott 2025-ben. A lista végén a már említett Lettország és hazánk áll, majd Észtország következik 74 százalékkal, illetve Bulgária, ahol az egy főre jutó fogyasztás tavaly már elérte az uniós átlag 77 százalékát. Az elmúlt években a régió másik országa, Románia tudta látványosan növelni az egy főre jutó fogyasztást, ez tavaly már 86 százalék volt, holott tíz évvel ezelőtt az ország még az EU legszegényebb államának számított. Az Eurostat adatai szerint az uniós fogyasztási és jóléti lista élén Luxemburg (145 százalék), Németország (120 százalék) és Hollandia áll az uniós átlag 119 százalékával, ezt követi az utolérni kívánt Ausztria és Belgium 113-113 százalékkal.
Forrás: Szeged 365

Friss adatok: az EU legszegényebb állama volt 2025-ben Magyarország

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 08:59
A magyarok tudnak legkevesebbet vásárolni a jövedelmükből – derült ki az Eurostat frissen publikált 2025-re vonatkozó adataiból, mely szerint a magyar háztartások egy főre jutó fogyasztási kiadásai az uniós átlag 73 százalékára rúgnak. Ezzel Magyarország az utolsó helyre került Lettországgal együtt.Magyarország relatív helyzete 2024-es adatokhoz képest kis mértékben ugyan, de romlott. 2024-ben is a magyar háztartások fogyasztási kiadásai az uniós átlag 73 százalékára rúgtak, akkor viszont Bulgáriával voltunk egy szinten, és Lettország volt a sereghajtó 72 százalékkal. A legutóbbi adathoz képest mind Lettország, mind Bulgária tudott javítani, emiatt a magyar mutató az utolsó előtti helyről az utolsóra csúszott vissza – írja a Népszava.A lap megemlíti, hogy az egy főre jutó fogyasztás az egyik kiemelt jóléti mutató, ráadásul az Eurostat által alkalmazott módszer az eltérő árszínvonalat is figyelembe veszi. Bár nem az egyetlen, és önmagában nem tökéletes mutató a jólétre – vagy épp annak hiányára –, de rámutat arra, hogy az adott országban milyen fogyasztási viszonyok között élnek. Magyarország az elmúlt években rendre az utolsó helyek egyikén szerepel, a lecsúszás gyakorlatilag folyamatos. Az Eurostat mostani adatközlése szerint a 27 tagországban az egy főre jutó tényleges fogyasztás az uniós átlag 73–145 százaléka között mozgott 2025-ben. A lista végén a már említett Lettország és hazánk áll, majd Észtország következik 74 százalékkal, illetve Bulgária, ahol az egy főre jutó fogyasztás tavaly már elérte az uniós átlag 77 százalékát. Az elmúlt években a régió másik országa, Románia tudta látványosan növelni az egy főre jutó fogyasztást, ez tavaly már 86 százalék volt, holott tíz évvel ezelőtt az ország még az EU legszegényebb államának számított. Az Eurostat adatai szerint az uniós fogyasztási és jóléti lista élén Luxemburg (145 százalék), Németország (120 százalék) és Hollandia áll az uniós átlag 119 százalékával, ezt követi az utolérni kívánt Ausztria és Belgium 113-113 százalékkal.
Forrás: Szeged 365

Idén 20 ezer forinttal támogatja az általános iskolás gyermekek tanévkezdését Szeged, még lehet igényelni

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 08:59
“Húszezer forinttal támogatjuk a szegedi általános iskolás gyermekek tanévkezdését, és húszezer forinttal támogatjuk nemcsak a nyugdíjasokat, hanem a rehabilitációs és rokkantsági ellátásban részesülő szegedieket is” – jelentette be BotkaLászló a közösségi oldalán. A polgármester tájékoztatása szerint a költségvetést úgy alakították ki, hogy még többet és még jobban tudjanak segíteni. “Minden eddiginél többet: 2,4 milliárd forintot fordítunk szociális kiadásokra, a rászorulók megsegítésére. Több tízezer szegedi családnak tudunk a ezzel segíteni” – hangsúlyozta Botka László. Az iskolakezdési támogatást egyébként már lehet igényelni, többen meg is kapták. A támogatást a nappali rendszerű oktatásban 1-8. évfolyamon tanuló saját háztartásában nevelt gyermekekre tekintettel kaphatják a szegedi bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező és életvitelszerűen Szegeden élő szülők, vagy más törvényes képviselők, nevelőszülők, akiknek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem a kérelmező nyilatkozata alapján a nettó 390.000-Ft-ot nem haladja meg. Az online igénylés ügyfélkapus regisztrációval a https://elugy.hu/szeged oldalon lehetséges.
Forrás: Szeged 365

Több száz fiatal érkezik Szegedre, a Vitéz SE először rendez ilyen rangos teniszbajnokságot

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 08:59
Szombaton tényleg megtelnek élettel az újszegedi teniszpályák: elindul a DRK Vidékbajnokság a Gellért Szabadidőközpontban, a rendező pedig a Vitéz SE Szeged. Június 20. és július 2. között U12-es, U14-es, U16-os és U18-as fiatalok lépnek pályára, lesz csapatverseny, egyéni és páros is. A belépés ingyenes, a büfé nyitva lesz, a szurkolás pedig nagyon jól fog jönni a gyerekeknek.Szombaton elkezdődik, amiről pár napja már írtunk a Szeged365-ön: Szegedre jön az ország egyik rangos utánpótlás teniszversenye, a Gellért Szabadidőközpontban pedig több száz 18 év alatti fiatal versenyző lép pályára. A korábbi cikkben azt is megírtuk, hogy a Vitéz SE Szeged 11 napon át rendezi meg a korosztályos vidékbajnokságot, 10 pályán, rengeteg meccsel és sok-sok szegedi pillanattal. Ha lemaradtál róla, itt tudod visszanézni:Most pedig már nem csak arról beszélünk, hogy jön a verseny, hanem arról, hogy szombaton el is indul. A DRK Vidékbajnokság június 20-tól július 2-ig tart, a helyszín az újszegedi Gellért Szabadidőközpont, a rendező pedig a Vitéz SE Szeged. U12-es, U14-es, U16-os és U18-as korosztályok érkeznek a pályákra, vagyis olyan fiatalok, akik közül sokan most írják életük első igazán fontos sportos történeteit. Lesz csapatverseny, egyéni és páros is, így szinte biztos, hogy minden napra jut majd olyan meccs, amelynél érdemes lesz megállni egy kicsit a pálya szélén.A legjobb ebben az egészben az, hogy ehhez nem kell teniszezőnek lenned. Nem kell ismerned minden szabályt, nem kell tudnod, mi a különbség egy pörgetett fonák és egy nyerő tenyeres között. Elég, ha kimész, körbenézel, és hagyod, hogy beszippantson a hangulat. Gyerekek fognak küzdeni minden labdáért, szülők izgulnak majd a pálya mellett, edzők figyelnek, a nézők pedig pont azt adhatják hozzá, ami egy fiatal sportolónak nagyon sokat jelent: biztatást. Egy taps, egy mosoly, egy „szép volt” ilyenkor tényleg számít.A Vitéz SE Szeged számára ez különösen nagy pillanat, hiszen az egyesület történetében először rendez ilyen rangos viadalt. A Gellért Szabadidőközpontban működő klubnál a tenisz nem csak edzésekről és eredményekről szól, hanem arról is, hogy a gyerekek jó közegbe kerüljenek. Mozogjanak, figyeljenek, tanuljanak nyerni, veszíteni, újra próbálkozni, és közben legyen egy helyük, ahová szívesen járnak vissza. Ez az, ami miatt egy ilyen verseny igazán jó dolog Szegednek: nem csak programot ad, hanem megmutatja, mennyi érték van abban, ha a fiatalok sportolnak.És talán ez a legfontosabb üzenete az egésznek. Ma, amikor annyi minden próbálja lekötni a gyerekek figyelmét, nagy dolog, ha egy sportág, egy közösség és egy szegedi egyesület képes mozgásba hozni őket. A tenisz közben a gyerek megtanul koncentrálni, dönteni, küzdeni, hibázni, majd a következő labdánál újrakezdeni. Ezek nem nagy szavak, hanem nagyon is hétköznapi dolgok, amelyek később is velük maradnak. A Vitéz SE Szegednél most pontosan erről is szól ez a bajnokság: a sportról, a közösségről és arról, hogy minél több fiatal találjon magának valami jót.A belépés ingyenes, a büfé nyitva lesz, a szurkolás pedig erősen ajánlott. Aki pedig kedvet kapna a teniszhez, vagy érdeklődne a Vitéz SE Szeged edzései iránt, a +36 70 457 9133-as telefonszámon tud jelentkezni. A Gellért Szabadidőközpont elérhetősége: Derkovits fasor 113., +36 70 686 5124, [email protected]. Szombaton indul a DRK Vidékbajnokság, és ez most tényleg az a szegedi program, amelyre jó szívvel lehet azt mondani: gyertek ki, mert érdemes.
Forrás: Szeged 365

Idén 20 ezer forinttal támogatja az általános iskolás gyermekek tanévkezdését Szeged, még lehet igényelni

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 08:59
“Húszezer forinttal támogatjuk a szegedi általános iskolás gyermekek tanévkezdését, és húszezer forinttal támogatjuk nemcsak a nyugdíjasokat, hanem a rehabilitációs és rokkantsági ellátásban részesülő szegedieket is” – jelentette be BotkaLászló a közösségi oldalán. A polgármester tájékoztatása szerint a költségvetést úgy alakították ki, hogy még többet és még jobban tudjanak segíteni. “Minden eddiginél többet: 2,4 milliárd forintot fordítunk szociális kiadásokra, a rászorulók megsegítésére. Több tízezer szegedi családnak tudunk a ezzel segíteni” – hangsúlyozta Botka László. Az iskolakezdési támogatást egyébként már lehet igényelni, többen meg is kapták. A támogatást a nappali rendszerű oktatásban 1-8. évfolyamon tanuló saját háztartásában nevelt gyermekekre tekintettel kaphatják a szegedi bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező és életvitelszerűen Szegeden élő szülők, vagy más törvényes képviselők, nevelőszülők, akiknek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem a kérelmező nyilatkozata alapján a nettó 390.000-Ft-ot nem haladja meg. Az online igénylés ügyfélkapus regisztrációval a https://elugy.hu/szeged oldalon lehetséges.
Forrás: Szeged 365

Szeptembertől indul a szabadszedéses étkezési rendszer Szegeden! Először három suliban, de folyamatosan csatlakoznak majd a rendszerhez az iskolák

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 08:01
Még március végén írta ki Szeged a közétkeztetésről szóló pályázatot, amelynek célja egy korszerűbb rendszer kialakítása volt. Ennek részeként a szabadszedéses menza lehetősége is bekerült a tervek közé azért, hogy az étkezés ne csupán az élelmezésről szóljon, hanem a gyerekek étkezési kultúrájának fejlesztését is szolgálja. Most a tervekből nagyon úgy fest, hogy valóság lesz, hiszen hamarosan szavaznak róla a szegedi közgyűlésen. A gazdasági alpolgármester által szignózott, a város honlapjára felkerült előterjesztés szerint az önkormányzat 2026. augusztus 1-jétől továbbra is a Suli-Host Vendéglátó és Szolgáltató Kft.-vel kötött szerződés alapján biztosítja a gyermekétkeztetést Szegeden, azzal a feltétellel, hogy a szolgáltatónak biztosítania kell a szabadszedéses rendszert. A közzétett dokumentumban a fentiek mellett azt is kiemelték, hogy “a gyermekétkeztetés keretében a középfokú iskolai tanulók és a kollégiumi ellátottak részére biztosított, tárgyhónapra előre választható kétféle meleg ebéd szolgáltatás („A” és „B” menü) az új tanévtől az általános iskolai tanulókra is kiterjesztésre kerül, amíg az önkiszolgáló (szabadszedéses) étkeztetés nem valósul meg.” Azt is írják, hogy az önkiszolgáló (szabadszedéses) tálalási rendszer leves és kétféle második fogás (összesen 3 étel) közötti választási lehetőséget jelent, előzetes második fogás rendelési kötelezettség nélkül. “Az önkiszolgáló tálalás kizárólag az ebéd étkezések során alkalmazható a diétás és az egyéb speciális ételek kivételével, mely során a fogyasztók a rendelkezésre álló ételből önállóan, helyben, szabadon, saját igényük szerint választhatnak és adagolhatnak. A fogyasztók a feltálalt ételek közül bármelyiket, bármilyen sorrendben és mennyiségben választhatják. A diétás és egyéb speciális ételek külön, egyénre szabottan, ún. egyedi, névre szóló csomagolásban kerülnek kiszállításra, tálalásra” – olvasható az előterjesztésben, amelyből az is kiderült, hogy az önkiszolgáló (szabadszedéses) tálalást legkésőbb 2028 áprilisáig minden érintett intézményben be kell vezetni, előre megtervezett ütemterv alapján, amely figyelembe veszi az adott iskola étkezőjének kapacitását és az étkezők létszámát. Tehát, fokozatosan vezetik be Szegeden. A szabadszedéses rendszert először a Szegedi Arany János Általános Iskolában, a Szegedi Deák Ferenc Gimnáziumban és a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumban vezetik be. Az előterjesztés az étkeztetés díjszabásáról is szól. Mint kiderült, a normál étkezés díja nőni fog. Természetesen a jogszabály által meghatározott normatív kedvezmények továbbra is biztosítottak, azaz az arra rászoruló családok részben vagy teljesen mentesülhetnek az étkezési térítési díj megfizetése alól. A díjak egyébként így fognak alakulni:
Forrás: Szeged 365

Szeptembertől indul a szabadszedéses étkezési rendszer Szegeden! Először három suliban, de folyamatosan csatlakoznak majd a rendszerhez az iskolák

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 08:01
Még március végén írta ki Szeged a közétkeztetésről szóló pályázatot, amelynek célja egy korszerűbb rendszer kialakítása volt. Ennek részeként a szabadszedéses menza lehetősége is bekerült a tervek közé azért, hogy az étkezés ne csupán az élelmezésről szóljon, hanem a gyerekek étkezési kultúrájának fejlesztését is szolgálja. Most a tervekből nagyon úgy fest, hogy valóság lesz, hiszen hamarosan szavaznak róla a szegedi közgyűlésen. A gazdasági alpolgármester által szignózott, a város honlapjára felkerült előterjesztés szerint az önkormányzat 2026. augusztus 1-jétől továbbra is a Suli-Host Vendéglátó és Szolgáltató Kft.-vel kötött szerződés alapján biztosítja a gyermekétkeztetést Szegeden, azzal a feltétellel, hogy a szolgáltatónak biztosítania kell a szabadszedéses rendszert. A közzétett dokumentumban a fentiek mellett azt is kiemelték, hogy “a gyermekétkeztetés keretében a középfokú iskolai tanulók és a kollégiumi ellátottak részére biztosított, tárgyhónapra előre választható kétféle meleg ebéd szolgáltatás („A” és „B” menü) az új tanévtől az általános iskolai tanulókra is kiterjesztésre kerül, amíg az önkiszolgáló (szabadszedéses) étkeztetés nem valósul meg.” Azt is írják, hogy az önkiszolgáló (szabadszedéses) tálalási rendszer leves és kétféle második fogás (összesen 3 étel) közötti választási lehetőséget jelent, előzetes második fogás rendelési kötelezettség nélkül. “Az önkiszolgáló tálalás kizárólag az ebéd étkezések során alkalmazható a diétás és az egyéb speciális ételek kivételével, mely során a fogyasztók a rendelkezésre álló ételből önállóan, helyben, szabadon, saját igényük szerint választhatnak és adagolhatnak. A fogyasztók a feltálalt ételek közül bármelyiket, bármilyen sorrendben és mennyiségben választhatják. A diétás és egyéb speciális ételek külön, egyénre szabottan, ún. egyedi, névre szóló csomagolásban kerülnek kiszállításra, tálalásra” – olvasható az előterjesztésben, amelyből az is kiderült, hogy az önkiszolgáló (szabadszedéses) tálalást legkésőbb 2028 áprilisáig minden érintett intézményben be kell vezetni, előre megtervezett ütemterv alapján, amely figyelembe veszi az adott iskola étkezőjének kapacitását és az étkezők létszámát. Tehát, fokozatosan vezetik be Szegeden. A szabadszedéses rendszert először a Szegedi Arany János Általános Iskolában, a Szegedi Deák Ferenc Gimnáziumban és a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumban vezetik be. Az előterjesztés az étkeztetés díjszabásáról is szól. Mint kiderült, a normál étkezés díja nőni fog. Természetesen a jogszabály által meghatározott normatív kedvezmények továbbra is biztosítottak, azaz az arra rászoruló családok részben vagy teljesen mentesülhetnek az étkezési térítési díj megfizetése alól. A díjak egyébként így fognak alakulni:
Forrás: Szeged 365

Szeptembertől indul a szabadszedéses étkezési rendszer Szegeden! Először három suliban, de folyamatosan csatlakoznak majd a rendszerhez az iskolák

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 08:01
Még március végén írta ki Szeged a közétkeztetésről szóló pályázatot, amelynek célja egy korszerűbb rendszer kialakítása volt. Ennek részeként a szabadszedéses menza lehetősége is bekerült a tervek közé azért, hogy az étkezés ne csupán az élelmezésről szóljon, hanem a gyerekek étkezési kultúrájának fejlesztését is szolgálja. Most a tervekből nagyon úgy fest, hogy valóság lesz, hiszen hamarosan szavaznak róla a szegedi közgyűlésen. A gazdasági alpolgármester által szignózott, a város honlapjára felkerült előterjesztés szerint az önkormányzat 2026. augusztus 1-jétől továbbra is a Suli-Host Vendéglátó és Szolgáltató Kft.-vel kötött szerződés alapján biztosítja a gyermekétkeztetést Szegeden, azzal a feltétellel, hogy a szolgáltatónak biztosítania kell a szabadszedéses rendszert. A közzétett dokumentumban a fentiek mellett azt is kiemelték, hogy “a gyermekétkeztetés keretében a középfokú iskolai tanulók és a kollégiumi ellátottak részére biztosított, tárgyhónapra előre választható kétféle meleg ebéd szolgáltatás („A” és „B” menü) az új tanévtől az általános iskolai tanulókra is kiterjesztésre kerül, amíg az önkiszolgáló (szabadszedéses) étkeztetés nem valósul meg.” Azt is írják, hogy az önkiszolgáló (szabadszedéses) tálalási rendszer leves és kétféle második fogás (összesen 3 étel) közötti választási lehetőséget jelent, előzetes második fogás rendelési kötelezettség nélkül. “Az önkiszolgáló tálalás kizárólag az ebéd étkezések során alkalmazható a diétás és az egyéb speciális ételek kivételével, mely során a fogyasztók a rendelkezésre álló ételből önállóan, helyben, szabadon, saját igényük szerint választhatnak és adagolhatnak. A fogyasztók a feltálalt ételek közül bármelyiket, bármilyen sorrendben és mennyiségben választhatják. A diétás és egyéb speciális ételek külön, egyénre szabottan, ún. egyedi, névre szóló csomagolásban kerülnek kiszállításra, tálalásra” – olvasható az előterjesztésben, amelyből az is kiderült, hogy az önkiszolgáló (szabadszedéses) tálalást legkésőbb 2028 áprilisáig minden érintett intézményben be kell vezetni, előre megtervezett ütemterv alapján, amely figyelembe veszi az adott iskola étkezőjének kapacitását és az étkezők létszámát. Tehát, fokozatosan vezetik be Szegeden. A szabadszedéses rendszert először a Szegedi Arany János Általános Iskolában, a Szegedi Deák Ferenc Gimnáziumban és a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumban vezetik be. Az előterjesztés az étkeztetés díjszabásáról is szól. Mint kiderült, a normál étkezés díja nőni fog. Természetesen a jogszabály által meghatározott normatív kedvezmények továbbra is biztosítottak, azaz az arra rászoruló családok részben vagy teljesen mentesülhetnek az étkezési térítési díj megfizetése alól. A díjak egyébként így fognak alakulni:
Forrás: Szeged 365

Napi pakk: 31 fokot, és sok napsütést tartogat a csütörtök, indul a Dómkerti Zenés Esték sorozat Szegeden

 Szeged 365  |   2026. június 18., csütörtök - 07:00
Rákapcsol a meleg, a szerdai nap után csütörtökön már 31 fokra számíthatunk Szegeden. Esőtől nem kell tartanunk, így kiélvezhetjük a nyári napsütést a városban. Programokat is hoz a kispéntek, hiszen indul a Dómkerti Zenés Esték sorozat, és Csuja Imre is Szegedre látogat! Mutatjuk, mit hoz a csütörtök Szegedre, itt a Napi pakk! Nagyon boldog névnapot kívánunk minden Arnold, Levente, Kamilla, Márk, Márkus, Eufémia és Dezdemóna olvasónknak! Érdekességek: Csütörtökön már 31 fokos melegben lesz részünk Szegeden. Sok napsütésre van kilátás, a gomolyokból csak néhol fordulhat elő egy-egy jelentéktelen zápor, így nyugodtan élvezhetjük a nyári napsugarakat. Az északias szél azonban több helyen felfrissülést hozhat a nagy melegben.Van az a szegedi nyári este, amikor nem kell túlgondolni a programot: kell egy jó terasz, élő zene, néhány erős történet, egy összetéveszthetetlen hang és a társaság, akikkel másnap is emlegetitek majd az egészet. Június 18-án pont ilyen este érkezik a Napfény Műterem Teraszára, ahol a Docpiano Band mellett Csuja Imre lesz a sztárvendég. Lesz zene, vers, sztori, nevetés, koccintás és egy kis ízirájder életérzés, ahogy azt Szegeden szeretjük.A Danubia Zenekar koncertjével csütörtökön indul a Dómkerti Zenés Esték sorozat Szegeden, a püspöki székház udvarán. A program részeként idén is lesz SETRENfest, majd három fiatal, lendületes dzsesszmuzsikus lép színpadra.
Forrás: Szeged 365
1 152 oldal összesen. A régebbi tartalmakhoz használja a keresőt!