Taroltak a szegedi tollaslabdázók: arany-, ezüst- és bronzérmet is hazahoztak az U17-es Magyar Bajnokságról
Szeged 365 | 2026. június 16., kedd - 18:55
Pécsen rendezték meg a hétvégén az U17-es Tollaslabda Magyar Bajnokságot, ahol a szegedi versenyzők remekeltek! Az ország legjobb utánpótlás-játékosai között egy arany-, egy ezüst- és egy bronzérem mellett több értékes helyezést is begyűjtöttek.A lányok mezőnyében Susányi Vera nagyszerű teljesítményt nyújtott egyéniben, aminek köszönhetően bronzérmet szerzett. Kádár-Németh Kincső a nyolcaddöntőig jutott, míg Molnár Lilla és Csabai Blanka a legjobb 32 között zárta a versenyt. A fiúknál Tóth Tamás sorra győzte le ellenfeleit, egészen a döntőig jutott, ahol végül ezüstérmet szerzett. Gyuris Dominik, Szemerédi Csongor és Nagyi Tamás szintén értékes tapasztalatokkal gazdagodtak, és a legjobb 32 között végeztek.A legnagyobb sikert a lány páros hozta: Susányi Vera és Sándor Elza magabiztos játékkal végig uralta a mezőnyt, és megszerezte az U17-es magyar bajnoki címet. A duó aranyéremmel térhetett haza Pécsről. Csabai Blanka és Molnár Lilla is szépen helytállt, párosuk a negyeddöntőig jutott. Fiú párosban Szemerédi Csongor és Gyuris Dominik a legjobb nyolc között zártak, míg vegyes párosban Szemerédi Csongor és Kádár-Németh Kincső a nyolcaddöntőig menetelt.„Nagy öröm számunkra, hogy versenyzőink ilyen eredményesen szerepeltek az U17-es Országos Bajnokságon. Az egy arany-, egy ezüst- és egy bronzérem mellett több értékes helyezést is sikerült elérniük, ami visszaigazolja az elmúlt időszakban elvégzett munkát. Különösen biztató, hogy játékosaink a korosztály legerősebb mezőnyében is helytálltak, és a mérkőzéseken végig nagy küzdőszellemről és megfelelő versenyzői hozzáállásról tettek tanúbizonyságot. Büszkék vagyunk minden indulónkra, hiszen eredményeik jól mutatják fejlődésüket és a bennük rejlő lehetőségeket” – értékelte a bajnokságot Pápai Balázs, a klub edzője szerkesztőségünknek küldött közleményükben. A versenyzők felkészítését Csató Zsolt és Pápai Balázs végezte.
Forrás: Szeged 365

Egészen különleges felfedezést tettek a szőregi Szent Fülöp-monostor feltárásán dolgozó szakemberek: egy csaknem 900 éves bizánci aranypénz került elő egy rendhagyó, 18. századi sírból. A lelet önmagában is ritkaságnak számít, de a temetkezés körülményei legalább ennyire izgalmasak, hiszen a szakemberek szerint egyelőre számos kérdés vár még megválaszolásra.A feltárást vezető Löffler Zsuzsanna régész elmondta, hogy a szőregi monostor kutatásának még csak a második szezonján vannak túl, ugyanakkor már most olyan eredményeket értek el, amelyek országos jelentőségűek lehetnek. „A monostor feltehetően a 12. században épült és még az Árpád-kor végén, a 13. században el is pusztult. Nagyon kevés írásos adatunk van róla, eddig az is kérdéses volt, hogy bármi maradt-e egyáltalán belőle” – fogalmazott a régész. Mint kiderült, a kutatók egy több mint 21 méter hosszú falszakaszt tártak fel, ami az Alföldön rendkívül ritka jelenségnek számít.A szakemberek szerint a különleges érme valószínűleg másodlagosan került egy 18. századi sírba. A területet ugyanis a török hódoltság után temetőként kezdték használni, miközben a helyiek a monostor és az egykori Árpád-kori templom romjai között temetkeztek. A lelet azonosítása sem volt egyszerű feladat. „A szakma abban állapodott meg, hogy valószínűség szerint II. Komnénosz János arany-, pontosabban elektrum érméje, amely 1118 és 1143 közé keltezhető” – mondta a régész. Bár a Dél-Alföldön már kerültek elő hasonló bizánci pénzek, aranypénzt találni továbbra is kivételes esemény. „Aranypénzek nem ugrálnak minden ásatáson, pláne bizánciak és nem minden sírból” – hangsúlyozta. A felfedezés személyes élményt is jelentett a régész számára. „Hála a jóistennek ezt én magam találtam, és ez hatalmas élmény volt. Nem találtam még soha bizánci aranypénzt, most már ezt is kipipálhatom a bakancslistámról” – tette hozzá mosolyogva.A lelet azonban nem csupán az érme miatt különleges. A sír vizsgálatába már történészeket és más szakértőket is bevontak, köztük Dr. Brandl Gergely történészt. A szakember szerint már maga a temetkezés módja is rendkívül szokatlan. „Amit tudunk az első adataink alapján, hogy ez egy rendkívül rendhagyó temetkezés, hiszen maga a holttest ülőpozícióban van eltemetve” – mondta. A kutatók jelenleg azt próbálják megfejteni, pontosan milyen hagyomány vagy hiedelemvilág állhat a háttérben. „A mellékletek is arra utalnak, hogy nem egy szokványos temetkezésről van szó” – hangsúlyozta a történész.Dr. Brandl Gergely szerint a közép-kelet-európai párhuzamok alapján egyelőre több lehetséges magyarázat is szóba jöhet. „A legkorábbi párhuzamaink alapján hasonló temetkezésekhez köthetőek az úgynevezett visszajáró lelkekkel kapcsolatos hiedelmek” – árulta el. A szakemberek azonban óvatosságra intenek, és nem szeretnének elhamarkodott következtetéseket levonni. „Mindenki azt szeretné, hogy nagyon hamar kimondjuk, milyen kultuszokkal állhatunk szemben, de sajnos egyelőre ezt még nem tudjuk megtenni” – fogalmazott.A következő hónapokban levéltári kutatások, néprajzi és hiedelemtörténeti vizsgálatok segíthetik a rejtély megoldását. A történész szerint a sírban talált különleges tárgyak és a temetkezés módja egyaránt arra utalnak, hogy nem hétköznapi esetről van szó. „A testtartása, a kéztartása, a sírmellékletek, az, hogy arany tárgy van elhelyezve, valamint az, hogy a lábára egy Árpád-kori oszlopdarabot helyeztek – ezek mind arra utalnak számunkra, hogy valami különleges dologról lehet szó” – hangsúlyozta.A szőregi feltárás tehát nemcsak egy ritka bizánci aranypénzzel gazdagította a magyar régészetet, hanem egy olyan temetkezési rejtélyt is felszínre hozott, amelynek megfejtése még hosszú ideig foglalkoztathatja a szakembereket. Egy biztos: a Szent Fülöp-monostor még számos titkot rejthet a föld alatt.Mutatjuk az érmét közelebbről is: A sajtótájékoztatón továbbá témába került a Múzeumok Éjszakájának programjai is, erről már korábban írtunk. Itt tudsz róla olvasni:
Mint korábban megírtuk, márciusban még arról beszélgettünk Perjési Szabolccsal, hogyan indulhat el Szegedről egy országos bringás applikáció, ami a ParkSafe nevet kapta. Azóta óriásit fordult a világ: az alkalmazás már egész Európát lefedi, több ezer aktív felhasználót gyűjtött maga köré, a napokban pedig egy nemzetközi startup verseny döntőjéről érkeztek haza, méghozzá nem is akárhonnan, hanem San Franciscóból, a Szilícium-völgyből. Szabolcs a Szeged365-nek adott interjújában mindent elmesélt az utazásukról.Több mint 140 ezer jelentkező közül kerültek a világ legjobb 48 fiatal vállalkozója közé a szegedi srácok, akik a Red Bull Basement nemzetközi döntőjén képviselték Magyarországot San Franciscóban. A kerékpáros közlekedést segítő alkalmazásukkal nemcsak a zsűrit, hanem a szakmai közönséget is lenyűgözték, miközben a világ vezető technológiai és marketing szakembereitől kaptak tanácsokat.„Az egész úgy érződött, hogy itt már ezt a 48 versenyzőt, 48 különböző ország versenyzőit ünneplik. Ledöbbentem, amikor mondták a számot, hogy 140 ezren neveztek idén, és mi ott lehetünk. Ez igazán felemelő érzés volt” – mesélte Perjési Szabolcs a Szeged365-nek.A háromnapos program már az érkezés napján elkezdődött. A versenyzőket egy rooftop gálaesten fogadták, ahol vacsora és ismerkedés várta a világ minden tájáról érkező fiatal vállalkozókat. A következő nap szakmai workshopokkal telt, ahol a résztvevők személyesen konzultálhattak nemzetközi szakértőkkel. Szabolcsék többek között a Plug and Play marketinges szakemberével, valamint a Microsoftnál vezető marketing pozícióban dolgozóval is beszélgethettek. „Tanácsokat kaptunk az alkalmazással, az üzleti modellel kapcsolatban, illetve arról is, hogy hogyan érdemes tovább terjeszkednünk. Beszéltünk új funkciókról, monetizációról, arról, hogy milyen irányba lenne érdemes fejleszteni az appot” – mondta Szabolcs.A döntő egyik legizgalmasabb része egy kiállítás jellegű prezentáció volt, ahol minden csapat saját standot kapott. Az érdeklődők élőben próbálhatták ki az alkalmazásokat, miközben szakmai zsűri és külsős látogatók egyaránt pontozták az ötleteket. A szegedi fejlesztők egyik legnagyobb előnye az volt, hogy az alkalmazásuk már működött és kipróbálható volt. „Nem sok csapat volt, akinek az ötletét tényleg ki lehetett próbálni. Nekünk az alkalmazás teljes Kalifornia államban elérhető volt, sikerült megoldanunk, hogy a teljes lefedettség működjön. Az útvonaltervezés mellett 17 ezer biciklitárolót is megjelenítettünk az alkalmazásban” – emelte ki a ParkSafe app egyik megálmodója.A verseny után egy különleges lehetőség is adódott: Szabolcsék szakmai látogatáson vehettek részt a Google egyik irodájában. „Körbevezettek minket több irodában is, volt egy délutános szakmai beszélgetés. Emiatt maradtunk még néhány napot, illetve várost is szerettünk volna nézni, ha már egyszer eljutottunk oda” – mesélte Szabolcs. A verseny egyik legfontosabb hozadéka a kapcsolatépítés volt. A csapat számos külföldi szakemberrel és tartalomgyártóval ismerkedett meg, akik a jövőben akár segíthetnek az alkalmazás nemzetközi terjeszkedésében.A fiatal fejlesztő szerint még most is nehéz felfogni, milyen utat jártak be az elmúlt időszakban:„Fantasztikus érzés, hogy milyen gyorsan és milyen messzire el lehet jutni egy vízióval. Számunkra is hihetetlen még mindig. Néha a fejünkhöz kapunk, hogy jó ég, ez hogy történt? Hogy jutottunk el odáig, hogy a barátommal beszélgettünk arról, min lehetne dolgozni, aztán egyszer csak San Franciscóban mutatjuk be az ötletünket?”A fejlesztés az amerikai út alatt sem állt meg. Az alkalmazás az elmúlt hónapokban jelentős frissítéseket kapott: A felhasználók immár napi kihívásokat teljesíthetnek, pontokat gyűjthetnek, ranglistákon szerepelhetnek, valamint különféle kerékpáros jelvényeket is szerezhetnek. A számok pedig már most figyelemre méltóak:„Február vége óta a felhasználóink összesen 11 800 kilométert tekertek le. Ez nagyjából több mint egy tonna szén-dioxid-kibocsátás megtakarításának felel meg, hiszen sok esetben autó helyett kerékpárral közlekedtek” – mesélte boldogan a szegedi fiatal.Szabolcs az utazásukról képeket is osztott meg szerkesztőségünkkel. Mutatjuk:
Szegeden most megint nagyot üt a tenisz: a Vitéz SE Szeged 11 napon át rendezi meg a korosztályos vidékbajnokságot a Gellért Szabadidőközpontban, ahol több száz 18 év alatti fiatal versenyző lép pályára. Lesznek egyéni és csapatversenyek, több korosztály, 10 pálya, rengeteg meccs és még több szegedi pillanat. A legjobb az egészben, hogy nézőként is ki lehet menni, és bele lehet kóstolni abba a közegbe, amely egyre több gyereket húz be a sport világába.Nemrég egy igazán nagy szegedi tenisz sikerről számoltunk be: Bíró Melinda, a Vitéz SE Szeged játékosa Eszéken megszerezte első felnőtt tornagyőzelmét. Ez nemcsak egy szép eredmény volt, hanem újabb bizonyíték arra, hogy a Gellért Szabadidőközpontból nagyon komoly utak indulhatnak el. Ha lemaradtál róla, itt tudod visszanézni:Most pedig jön egy olyan esemény, amely tényleg rátesz még egy lapáttal erre a szegedi sportos történetre. A Vitéz SE Szeged korosztályos vidékbajnokságot szervez, amely 11 napon keresztül zajlik majd, az ország egész területéről pedig több száz gyerek érkezik azért, hogy teniszezzen, versenyezzen, fejlődjön, és közben megismerje Szegedet is. Ez Magyarországon kifejezetten rangos versenynek számít, vagyis nem egy kis házi megmérettetésről beszélünk, hanem egy olyan utánpótlás eseményről, amelyre tényleg érdemes odafigyelni. A részletekről Kiss Balázs kollégánk is érdeklődött, érdemes megnézni a videót.A legjobb az egészben, hogy ehhez nem kell versenyzőnek lenni, nézőként is ki lehet menni a Gellért Szabadidőközpontba. A Vitéz SE Szegednél a tenisz nem csak sportág, hanem lehetőség: közösségre, rendszeres mozgásra, figyelemre, kitartásra, újrakezdésre. Arra, hogy a gyerekek megtapasztalják, milyen érzés dolgozni valamiért, majd örülni annak, amikor egy labda végre pont oda megy, ahová szerették volna.A Gellért Szabadidőközpont Újszegeden, a Derkovits fasor 113. alatt működik, a Vitéz SE Szeged pedig ebben a sportos, zöld környezetben várja a kezdőket, haladókat és versenyzőket is. Korábban megírtuk, hogy a központban 12 szabadtéri pálya és egy állandóan fedett, hárompályás fólia is rendelkezésre áll, vagyis komoly háttér van a szegedi tenisz mögött. Aki érdeklődne a Vitéz SE edzései iránt, a +36 70 457 9133-as telefonszámon tud jelentkezni, a Gellért Szabadidőközpont elérhetősége pedig: 6726 Szeged, Derkovits fasor 113., +36 70 686 5124, szabadidokozpont@gellertesfiai.hu. A tenisznek különleges múltja van: már az első modern nyári olimpián is szerepelt, 1988 óta pedig ismét hivatalos olimpiai sportág. Közben óriásit változott a világa, hiszen abból a sportból, amelyet sokáig inkább az arisztokráciához és a tehetősebb rétegekhez kötöttek, mára sokkal nyitottabb, minden korosztály számára elérhető mozgásforma lett. Pont ezért izgalmas, ami most Szegeden történik. Egy klasszikus sportág kap nagyon mai küldetést: megszólítani a fiatalokat, közösséget adni nekik, és megmutatni, hogy egy labda, egy ütő és egy jó edzői közeg néha tényleg elég ahhoz, hogy valaki hosszú évekre beleszeressen a mozgásba.
Nem mindennapi lehetőség adódott Herman Krisztofer számára az Egyesült Államokban: a New Generation Fight Team vezetőedzője a rochesteri Empire Academy-ben tartott szakmai szemináriumot a harcosoknak.Mint Krisztofertől megtudtuk, a június 13-án megrendezett, háromórás képzésen Walter McDonald és Chris Herzog közel 30 tanítványa vett részt. A program középpontjában a kick-box és K1 állóharc állt, a résztvevők pedig olyan technikai és taktikai elemeket sajátíthattak el, amelyeket be tudnak építeni a Walter Mc Donald által oktatott stílusba is.A szeminárium során nagy hangsúlyt kapott a lábmunka, visszatámadások, a mozgásból való kombinációk kivitelezése, valamint azok a részletek, amelyek hosszú távon jelentős különbséget jelenthetnek egy harcos fejlődésében.„A fogadtatás elképesztő volt! Mindenki nyitott volt az új technikai megközelítésekhez, az érdeklődés és fegyelem végig fennmaradt a három órás szeminárium során. A nap végén pedig mindenki nagy mosollyal távozott” – mesélte Herman Krisztofer.A szegedi szakember úgy véli, hogy az esemény egy újabb visszajelzés volt arra, hogy a munkája már nemzetközi szinten is figyelmet kelt. Az Empire Academy Rochester egyik meghatározó MMA-terme, így különösen nagy szakmai elismerés, hogy a klub vezetői Herman Krisztofer tudását választották harcosaik továbbképzésére. A sikeres esemény nemcsak a New Generation Fight Team számára jelent fontos mérföldkövet, hanem jól mutatja azt is, hogy a Szegeden felépített szakmai munka már a tengerentúlon is egyre nagyobb érdeklődést vált ki.
A múlt heti Grill Terasz Opening már megmutatta, hogy a Cheers teraszán nagyon is működik a nyári recept: füstös illatok, jó társaság, hideg italok és az a belvárosi lazaság, amiért érdemes kimozdulni. A világbajnok BBQ-val megpörgetett hétvége után sem áll meg az élet, sőt, most indul igazán a szezon. Ha olyan helyet keresel Szegeden, ahová ebéd után, munka után vagy egy spontán esti találkozóra is jó megérkezni, a Cheers továbbra is erős válasz: grill ételek, terasz, koktélok, kézműves sörök és egy hely, ahol nem kell túlmagyarázni, miért jó együtt lenni.Nagyot ment a Cheers terasza: a Grill Terasz Openingre világbajnok BBQ érkezett Szegedre, Nagy Iván, a Suncity BBQ tulajdonosa pedig személyesen hozta el a füstös ízek világát a Kelemen László utcába. Ha lemaradtál róla, itt tudod pótolni, mi történt: A jó hír pedig az, hogy a nyitó hétvége csak a kezdőlöket volt, a Cheers nyári tempója tovább pörög.A Cheers pont az a szegedi hely, ahol nem kell különleges alkalom ahhoz, hogy jó legyen az este. Be lehet ülni egy hideg italra, el lehet húzni a vacsorát egy nagy beszélgetéssel, vagy csak spontán össze lehet rántani a társaságot, mert „valahova azért menjünk már be”. A belvárosi terasz adja a nyári alapot, a pultból érkeznek a sörök és koktélok, a konyhából pedig azok a grill ételek, amelyek mellé nem kell hosszú magyarázat. Ez nem feszengős vacsorahely, hanem laza találkozópont, ahol a hétköznap is könnyen átcsúszik egy emlékezetes estébe.És ami nagyon fontos: itt nem csak egy egyszeri grillhétvégéről volt szó. A Cheers továbbra is grill ételekkel teli étlappal várja a vendégeket, vagyis a füstös, tartalmas, nyári ízek nem tűntek el a nyitó esemény után. Ha szereted, amikor a tányéron van karakter, a teraszon van élet, az asztalnál pedig végre nem mindenki rohan tovább, akkor ezt a helyet érdemes fejben tartani. Baráti találkozóra, munka utáni levezetésre, esti koccintásra és hétvégi belvárosi kezdésre is működik, pont azért, mert egyszerűen jó ott lenni.A Cheers a Kelemen László utca 3. alatt vár, azon az utcán, amelynek névadója az első magyar színigazgatóként írta be magát a történelemkönyvekbe. Ma pedig itt találkozik minden, ami egy tökéletes nyári estéhez kell: hangulatos terasz, brutál BBQ-fogások, jéghideg italok és a belváros pezsgése. Asztalt foglalni a +36 30 870 7900-as telefonszámon tudsz.
Szombaton a Hattyas soron ünnepelt az SZTE Alma Mater közössége, mégpedig nem is akárhogy: a 20 éves jubileumát ünneplő közösség megtöltötte az SZTE Sportközpontot családokkal, régi és jelenlegi egyetemistákkal, gyerekprogramokkal, sporttal, zenével és a Gasztro Mater utánozhatatlan bogrács illatával. Mi is ott voltunk a hétvégi forgatagban, ahol kiderült, hogy az Alma Mater nemcsak emlékeket őriz, hanem kapcsolatokat, karrierutakat és szegedi történeteket is épít.Kiss Balázs kollégánk a helyszínen arról beszélgetett, hogyan lett az SZTE Alma Materből az egyetem egyik legfontosabb találkozási pontja. A videóban előkerül a jubileumi évforduló, a friss diplomások megszólítása, és az is, miként adnak tovább tapasztalatot, kapcsolatot és lendületet azok, akik egykor ugyaninnen indultak tovább.A nap egyik legfinomabb és leglátványosabb pontja egyértelműen a Gasztro Mater volt, amely már régóta az Alma Mater Weekend egyik kedvenc programja. Idén egyszerre tíz bográcsban készült a bográcsos, a csapatok pedig nemcsak az ízeket, hanem a jókedvet is rendesen odatették. A tét sem volt kicsi, hiszen a győztes csapat vihette haza az aranyfakanalat. Közben fellépők, sportprogramok és családi aktivitások gondoskodtak arról, hogy a szombat ne csak egy esemény, hanem igazi közösségi élmény legyen.A hétvége egyik legszebb üzenete éppen az volt, hogy az SZTE Alma Mater nem csak egy név vagy egy egyetemi program, hanem valódi találkozási pont. Olyan közösség, ahol a frissen végzettek, a régi hallgatók, a családok és az egyetemhez kötődő szegediek ugyanahhoz az érzéshez kapcsolódnak vissza. Ahhoz, hogy az egyetemi évek után is van hová tartozni, van kitől kérdezni, és van egy olyan háttér, amely karrierben, kapcsolatokban és emberi történetekben is tovább tudja vinni az SZTE-s lendületet.Az SZTE Alma Mater nem véletlenül számít a Szegedi Tudományegyetem legnagyobb közösségének. Ott vannak a diplomaosztókon is, hiszen sok friss diplomással ekkor találkoznak először igazán alumni közösségként. Innen indulhat el az a kapcsolódás, amely később akár a karrierút első fontos lépéseit is segítheti. A volt hallgatók közül sokan ajánlják fel a segítségüket, tapasztalatukat, kapcsolataikat, így az Alma Mater nem csak emlékőrzés, hanem élő, működő szegedi hálózat. Az egyetem szegedi története 1921-ben kapott új lendületet, amikor a Ferenc József Tudományegyetem Szegedre költözött, és október 9-én megnyitották az első szegedi tanévet. Több mint száz évvel később a Hattyas soron pontosan ez érződött: az SZTE nemcsak intézmény, hanem generációkat összekötő szegedi történet.


RSS alkalmazások a Google Play-ben
RSS alkalmazások az Apple Store-ban