Szeptembertől indul a szabadszedéses étkezési rendszer Szegeden! Először három suliban, de folyamatosan csatlakoznak majd a rendszerhez az iskolák
Szeged 365 | 2026. június 18., csütörtök - 08:01
Még március végén írta ki Szeged a közétkeztetésről szóló pályázatot, amelynek célja egy korszerűbb rendszer kialakítása volt. Ennek részeként a szabadszedéses menza lehetősége is bekerült a tervek közé azért, hogy az étkezés ne csupán az élelmezésről szóljon, hanem a gyerekek étkezési kultúrájának fejlesztését is szolgálja. Most a tervekből nagyon úgy fest, hogy valóság lesz, hiszen hamarosan szavaznak róla a szegedi közgyűlésen. A gazdasági alpolgármester által szignózott, a város honlapjára felkerült előterjesztés szerint az önkormányzat 2026. augusztus 1-jétől továbbra is a Suli-Host Vendéglátó és Szolgáltató Kft.-vel kötött szerződés alapján biztosítja a gyermekétkeztetést Szegeden, azzal a feltétellel, hogy a szolgáltatónak biztosítania kell a szabadszedéses rendszert. A közzétett dokumentumban a fentiek mellett azt is kiemelték, hogy “a gyermekétkeztetés keretében a középfokú iskolai tanulók és a kollégiumi ellátottak részére biztosított, tárgyhónapra előre választható kétféle meleg ebéd szolgáltatás („A” és „B” menü) az új tanévtől az általános iskolai tanulókra is kiterjesztésre kerül, amíg az önkiszolgáló (szabadszedéses) étkeztetés nem valósul meg.” Azt is írják, hogy az önkiszolgáló (szabadszedéses) tálalási rendszer leves és kétféle második fogás (összesen 3 étel) közötti választási lehetőséget jelent, előzetes második fogás rendelési kötelezettség nélkül. “Az önkiszolgáló tálalás kizárólag az ebéd étkezések során alkalmazható a diétás és az egyéb speciális ételek kivételével, mely során a fogyasztók a rendelkezésre álló ételből önállóan, helyben, szabadon, saját igényük szerint választhatnak és adagolhatnak. A fogyasztók a feltálalt ételek közül bármelyiket, bármilyen sorrendben és mennyiségben választhatják. A diétás és egyéb speciális ételek külön, egyénre szabottan, ún. egyedi, névre szóló csomagolásban kerülnek kiszállításra, tálalásra” – olvasható az előterjesztésben, amelyből az is kiderült, hogy az önkiszolgáló (szabadszedéses) tálalást legkésőbb 2028 áprilisáig minden érintett intézményben be kell vezetni, előre megtervezett ütemterv alapján, amely figyelembe veszi az adott iskola étkezőjének kapacitását és az étkezők létszámát. Tehát, fokozatosan vezetik be Szegeden. A szabadszedéses rendszert először a Szegedi Arany János Általános Iskolában, a Szegedi Deák Ferenc Gimnáziumban és a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnáziumban vezetik be. Az előterjesztés az étkeztetés díjszabásáról is szól. Mint kiderült, a normál étkezés díja nőni fog. Természetesen a jogszabály által meghatározott normatív kedvezmények továbbra is biztosítottak, azaz az arra rászoruló családok részben vagy teljesen mentesülhetnek az étkezési térítési díj megfizetése alól. A díjak egyébként így fognak alakulni:
Forrás: Szeged 365

Rákapcsol a meleg, a szerdai nap után csütörtökön már 31 fokra számíthatunk Szegeden. Esőtől nem kell tartanunk, így kiélvezhetjük a nyári napsütést a városban. Programokat is hoz a kispéntek, hiszen indul a Dómkerti Zenés Esték sorozat, és Csuja Imre is Szegedre látogat! Mutatjuk, mit hoz a csütörtök Szegedre, itt a Napi pakk! Nagyon boldog névnapot kívánunk minden Arnold, Levente, Kamilla, Márk, Márkus, Eufémia és Dezdemóna olvasónknak! Érdekességek: Csütörtökön már 31 fokos melegben lesz részünk Szegeden. Sok napsütésre van kilátás, a gomolyokból csak néhol fordulhat elő egy-egy jelentéktelen zápor, így nyugodtan élvezhetjük a nyári napsugarakat. Az északias szél azonban több helyen felfrissülést hozhat a nagy melegben.Van az a szegedi nyári este, amikor nem kell túlgondolni a programot: kell egy jó terasz, élő zene, néhány erős történet, egy összetéveszthetetlen hang és a társaság, akikkel másnap is emlegetitek majd az egészet. Június 18-án pont ilyen este érkezik a Napfény Műterem Teraszára, ahol a Docpiano Band mellett Csuja Imre lesz a sztárvendég. Lesz zene, vers, sztori, nevetés, koccintás és egy kis ízirájder életérzés, ahogy azt Szegeden szeretjük.A Danubia Zenekar koncertjével csütörtökön indul a Dómkerti Zenés Esték sorozat Szegeden, a püspöki székház udvarán. A program részeként idén is lesz SETRENfest, majd három fiatal, lendületes dzsesszmuzsikus lép színpadra.
Csütörtökön már 31 fokos melegben lesz részünk Szegeden. Sok napsütésre van kilátás, a gomolyokból csak néhol fordulhat elő egy-egy jelentéktelen zápor, így nyugodtan élvezhetjük a nyári napsugarakat. Az északias szél azonban több helyen felfrissülést hozhat a nagy melegben.Pénteken szintén napos idő várható, ekkor az ország nagy részére beköszönt a hőség, a csúcshőmérséklet a hajnali 13-19 fokot követően 30 és 35 fok között alakul. Az időnként megjelenő gomolyokból csak néhol fordulhat elő kis eséllyel futó zápor, esetleg zivatar. A légmozgás csak néhol élénkülhet meg.
Szeged365 Family, itt az a pillanat, amikor érdemes gyorsan összeszedni a csapatot: a GLOBE Fesztiválra ma, június 17-én 23:59-ig 21 százalékos kedvezménnyel lehet lecsapni a háromnapos bérletekre. Június 26. és 28. között Bordányban jön a nyár egyik legbarátibb hétvégéje, több mint húsz fellépővel, zenével, találkozásokkal és egy kis játékkal is: jelöld meg kommentben, kivel mennél, és írd meg, kit vársz a legjobban.A GLOBE-ról legutóbb akkor írtunk a Szeged365.hu-n, amikor kiderült, hogy 2026-ban június 26. és 28. között újra Bordány lesz a szegedi baráti társaságok egyik legfontosabb nyári találkozóhelye, a bejelentett nevek között pedig ott volt a Punnany Massif, a Kowalsky meg a Vega, a BSW és Regán Lili is. Ha lemaradtál róla, itt érdemes visszanézni: Most viszont nem múltidézés jön, hanem azonnali akció. A szervezők közlése szerint ma, június 17-én 23:59-ig 21 százalékos kedvezménnyel vásárolható meg a háromnapos GLOBE-bérlet. Három nap, több mint húsz fellépő, Bordány, nyár, zene és az a klasszikus fesztiválérzés, amikor a koncert előtt még mindenki azt kérdezi, „hol vagytok?”, aztán este már ugyanazt a refrént énekli a fél társaság.És hogy ne csak jegyinfó legyen, hanem igazi Szeged365 Family-hangulat is, induljon a játék: írd meg a Facebook-poszt alatt, kivel jönnél el a GLOBE-ra, jelöld meg a legjobb barátod vagy barátnőd, és kommentben azt is dobd be, melyik fellépőt várod a legjobban. A dátumot már most érdemes bevésni: 2026. június 26. és 28. között Bordányban találkozik a nyár, a zene és a baráti csapat.Bordány története jóval régebbre nyúlik vissza, mint hinnénk: a település területét a rómaiak idején szarmaták lakták, akik a Szegedtől a Dunáig húzódó vidéken éltek, és kapcsolatban álltak Pannónia lakóival. Valahogy ezért is passzol ide a GLOBE gondolata: találkozások, utak, emberek, közösségek. Csak most nem kereskedők érkeznek, hanem szegedi és környékbeli baráti társaságok, koncertre készen.
Szegeden újabb jelentős változások jöhetnek a fizetőparkolási rendszerben, miután a város vezetése a jelenlegi zónák kiterjesztésére és új parkolási körzetek kialakítására tesz javaslatot. A módosítás célja a forgalomszabályozás és a parkolási helyzet javítása a sűrűn lakott városrészekben, ahol a növekvő gépjárműforgalom egyre nagyobb terhelést jelent. A tervezetten januártól életbe lépő javaslat szerint a fizetőparkolási rendszer bővítése hozzájárulhat a helyi lakosok parkolási lehetőségeinek javításához és a szabálytalan parkolás visszaszorításához.Nagy Sándor alpolgármester előterjesztést nyújtott be a Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlésének a fizetőparkolóhelyek üzemeltetését és használatát szabályozó önkormányzati rendelet módosításáról. Az előterjesztés szerint a városban a parkolási igény több területen tartósan meghaladja a rendelkezésre álló férőhelyek számát, ezért a fizetőparkolási rendszer kiterjesztése vált indokolttá. A dokumentum hangsúlyozza: Szeged történelmileg kialakult utcaszerkezete nem a mai gépjárműforgalomra lett tervezve, így különösen a belvárosban és a lakótelepeken jelentős parkolási feszültségek alakultak ki.Az előterjesztés kitér arra is, hogy az elmúlt időszakban egyre több lakossági panasz érkezett a városhoz amiatt, hogy az agglomerációból érkező autósok hosszabb időre foglalják el a közterületi parkolóhelyeket, ezzel kiszorítva a helyi lakosokat. A javaslat szerint a fizetőparkolás kiterjesztése hozzájárulhat ahhoz, hogy a parkolási szokások átalakuljanak, csökkenjen a közterületek terhelése, és ösztönözze a rövidebb idejű várakozást, valamint a közösségi és kerékpáros közlekedés használatát.A tervezett módosítás egyik legfontosabb eleme a jelenlegi fizetőparkolási rendszer bővítése. Az előterjesztés szerint új területeken vezetnék be a „lila – II.” fizetőparkolási zónát, amely a meglévő zónák határterületeit is érintené. A jelenlegi „zöld”, „sárga”, „kék” és „lila” zónák alapvetően nem változnának, ugyanakkor a Torontál téri egység „lila – I.” elnevezést kapna a jövőben.A dokumentum szerint a „lila – II.” zónában nem telepítenének parkolóautomatákat. A fizetés elsősorban digitális úton, mobilapplikáción vagy a nemzeti mobilfizetési rendszeren keresztül történhetne, emellett egyes szerződött kereskedelmi egységekben is lehetőség lenne díjfizetésre. Az előterjesztés szerint a parkolójegyek vásárlásának jelentős része már jelenleg is elektronikus úton történik, így a rendszer ehhez igazodna.A javaslat szerint a „lila – II.” zónán belül úgynevezett parkolási körzeteket alakítanának ki, különösen a sűrűn lakott és lakótelepi területeken. Az előterjesztés indoklása szerint ez segítené a parkolóhelyek egyenletesebb elosztását, csökkentené a zsúfoltságot, és visszaszoríthatná a szabálytalan, illetve zöldfelületeket is érintő parkolást.A rendeletmódosításról a Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlése a június 26-i ülésén dönthet.Legutóbb egyébként 2023-ban bővítették jelentősebben a zónákat. Ennek részleteiről, a szegediek erre vonatkozó tapasztalatairól az alábbi cikkünkben számoltunk be részletesen.


RSS alkalmazások a Google Play-ben
RSS alkalmazások az Apple Store-ban