Webrádió

Webrádió hírek

Szabadulása után gyilkolni akaró nő pere kezdődött el Szegeden

 Webrádió  |   2026. június 22., hétfő - 13:01
Elkezdődött annak a nőnek a pere hétfőn a Szegedi Törvényszéken, aki szabadulása után megpróbált meggyilkolni korábbi barátjának új élettársát. A jelenleg 46 éves nőt különös kegyetlenséggel, több ember és védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett emberölés kísérletével és rongálás vétségével vádolják. A vádirat szerint a nő tavaly november 2-án szabadult a büntetés-végrehajtási intézetből. Még aznap vissza kívánt térni abba a szegedi lakásba, ahol börtönbevonulása előtt az élettársával lakott. Ekkor szembesült azzal, hogy a férfi a távollétében újabb párkapcsolatot létesített, a lakásban pedig új élettársával és két ismerősével lakik. A vádlottat feldúlták a történtek, a nap folyamán alkoholt fogyasztott, majd este többször is szóváltásba került korábbi élettársával. A vita során azzal fenyegette meg a férfit és új párját, hogy ha továbbra is együtt lakják a lakást, rájuk gyújtja azt. Az este folyamán a férfi egy rövid időre távozott, miközben új élettársa otthon maradt és aludt. A vádlott ekkor egy öngyújtóval meggyújtotta az alvó sértett alatti lepedőt. A lángra kapott lepedőt a sértett két lakótársa azonnal leöntötte vízzel, a nő így nem sérült meg. A férfi és új élettársa hajnalban elmentek otthonról. A két másik lakó még aludt, amikor a vádlott erről tudva tüzet rakott a lakásban, a tűz pedig az egész ingatlanra átterjedt. A lakók csak akkor ébredtek föl, amikor már az egész épület lángolt. Egyikük alig tudott kimenekülni, mivel a lakás kijárata is nagy lánggal égett. Őt a mentők füstmérgezés gyanújával szállították kórházba. A sértettek életét az mentette meg, hogy időben felébredtek és észrevették a tüzet. Az ingatlanban a tűz következtében csaknem félmillió forintos kár keletkezett. Az ügyészség arra az esetre, ha a vádlott beismeri bűnösségét és lemond a tárgyalás jogáról tíz év fegyházbüntetés kiszabását indítványozta a bíróságnak. A vádlott tagadta bűnösségét, így ügyében tárgyaláson fog - előre láthatólag szeptemberben - dönteni a törvényszék.
Forrás: Webrádió

Árokba hajtott egy kamion az M5-ösön, Gyálnál

 Webrádió  |   2026. június 20., szombat - 22:02
A pályatestet elhagyva az árokba hajtott egy kamion az M5-ös autópálya 24-es kilométerszelvényénél, Gyál térségében, a Szeged felé vezető irányban. A vezető saját erejéből el tudta hagyni a járművet. A fővárosi hivatásos tűzoltók érkeztek a balesethez, áramtalanítják a bajba került kamiont.
Forrás: Webrádió

Hőség – A MÁV-csoport vízosztással készül a főpályaudvarokon és a nagyobb vidéki vasútállomásokon

 Webrádió  |   2026. június 20., szombat - 10:59
A másodfokú hőségriasztás ideje alatt, szombattól naponta 10 és 17 óra között palackozott vizet osztanak a budapesti főpályaudvarokon a peronoknál és a nagyobb vidéki vasútállomásokon az utascentrumnál vagy az ügyfélszolgálatokon, pénztáraknál - közölte a MÁV-csoport az MTI-vel. Tájékoztatásuk szerint a vasúttársaság a Közlekedési és Beruházási Minisztérium elrendelésére most kivételesen már a másodfokú hőségriasztás ideje alatt, szombattól a készlet erejéig biztosít térítésmentesen vizet utasainak. Emellett kiemelten kérik az utasokat, hogy ne induljanak el elegendő mennyiségű ivóvíz vagy szomjoltó folyadék nélkül. Lehetőség szerint tervezzék meg előre utazásukat, kerüljék a tűző napon való tartózkodást, és fokozottan figyeljenek egymásra, különösen az idős, valamint a kisgyermekkel utazó utasokra. Budapesten a Déli, a Keleti, a Nyugati pályaudvaron a peronoknál, vidéken a debreceni, győri, miskolci, nyíregyházi, szegedi, pécsi, székesfehérvári, szolnoki állomáson az ügyfélszolgálaton, a fonyódi, kecskeméti, siófoki állomásokon pedig a pénztárban kaphatnak díjmentesen vizet a vonatokra várakozók, valamint a Batthyány téri HÉV állomáson. A Volán Budapesten két helyen, a kelenföldi, valamint a Népliget autóbusz-állomáson, ezenkívül a megyeszékhelyeken a nagyobb forgalmat lebonyolító autóbusz-állomásokon oszt ásványvizet: Balatonfüreden, Békéscsabán, Debrecenben, Egerben, Győrben, Kaposváron, Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán, Pécsen, Salgótarjánban, Szegeden, Székesfehérváron, Szekszárdon, Szolnokon, Szombathelyen, Tatabányán, Veszprémben és Zalaegerszegen. Több forgalmas állomáson, így a Nyugati és Déli pályaudvaron, Debrecenben, Pécsen párakapuk is működnek, melyek helyszínét a következő napokban tovább bővítik. Szombattól másodfokú hőségriasztást rendelt el az országos tisztifőorvos a meteorológiai szolgálat előrejelzése alapján. A hőségriasztás kedd éjfélig tart.
Forrás: Webrádió

Tűz volt a szegedi Jancsó-kollégium pincéjében

 Webrádió  |   2026. június 19., péntek - 23:54
Kigyulladt az Id. Jancsó Miklós kollégium pincéje Szegeden, a Semmelweis utcában péntek késő este. A pincében körülbelül tíz négyzetméteren keletkezett a tűz, a szegedi hivatásos tűzoltók fékezték meg a lángokat. A munkálatok a Csongrád-Csanád vármegyei katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányítása mellett zajlott. A tűzoltók péntek éjszaka már az utómunkálatokat végzik.
Forrás: Webrádió

Hőség – Párakapukkal, ivókutakkal segítik az önkormányzatok a meleg elviselését

 Webrádió  |   2026. június 19., péntek - 16:57
Párakapukkal, ivókutakkal, árnyékolók kihelyezésével, az útburkolat hűtésével segítik az önkormányzatok a meleg elviselését a vidéki nagyvárosokban és a fővárosban, de a klimatizált bevásárlóközpontok és egyes tömegközlekedési várótermek is rendelkezésre állnak. Szombattól másodfokú hőségriasztás rendelt el az országos tisztifőorvos a meteorológiai szolgálat előrejelzése alapján. A hőségriasztás kedd éjfélig tart. A Főpolgármesteri Hivatal arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Budapest forgalmas közterületein, valamint sűrűn lakott részein 300-500 méterenként elérhető ivókút, emellett különböző intézkedésekkel készülnek a fővárosi cégek és intézmények. Az ivókutak pontos helyét már a BudapestGO alkalmazásban és a budapest.hu oldalon is meg lehet nézni. Hozzátették: Budapesti Közművek valamennyi érintett divíziója előkészíti a hőség idejére a védelmi feladatokat: az FKF a locsolójárműveket indít, a FŐKERT öntözési és árnyékolási programokat működtet, a FŐTÁV pedig felkészíti a távhűtési rendszereket a nyári terhelésre. A BKM mintegy 20 mosó-locsoló járművel végzi a közterületek hűtését. Kitértek arra is, hogy a Budapesti Közlekedési Központ több pihenőidőt biztosít a járművezetőknek. Szegeden, a Klauzál téren a Szegedi Vízmű Zrt. párakaput helyezett ki, a meglévők mellett a Móra Ferenc Múzeum előtti téren pedig egy újabb ivócsapot is felszereltek. A párakapu és az ivócsap a tervek szerint a nyár végéig működik. Emellett a cég honlapján felsorolta a hagyományos, kék színű nyomós kutak helyszíneit is, ezekből Szegeden 124, a szintén a vállalkozás szolgáltatási területéhez tartozó Algyőn pedig 26 található. Székesfehérváron az önkormányzat tájékoztatása szerint a tavasztól őszig állandóan üzemelő 39 ivókút mellett a hőségriasztás idejére további öt helyszínen ivókutat üzemelnek be úgy, hogy ivásra alkalmas szerkezeteket szereltek fel az ott található tűzcsapokra. Felhívták a figyelmet, hogy a belvárosban több bevásárlóközpont és az autóbusz-pályaudvar váróterme klimatizált, ezek bárki által igénybe vehetők. Pécsen az önkormányzat már napokkal ezelőtt egyeztetésre hívta az érintett városi cégek - így a városüzemeltetési feladatokat ellátó és a vízszolgáltató társaságok -, valamint az intézmények és partnercégek képviselőit a küszöbön álló hőségre való felkészülés jegyében. Ennek eredményeként a város közterületein minden eddiginél több ivóvízvételi lehetőséget kínálnak. A www.pecs.hu-n is megtalálható lista szerint összesen 44 ivókútnál és 5 csobogónál juthatnak ivóvízhez az emberek, akik számára tíz klimatizált épület is rendelkezésre áll. A hőség elől menekülők és felfrissülésre vágyók számára a belvárosi sétálóutcák felett árnyékoló napvitorlákat feszítettek ki, rendszeresen fognak járni útlocsoló járművek, a városi vízszolgáltató Tettye Forrásház Zrt. hat helyszínen állított fel reggeltől estig üzemelő párakapukat, a közösségi közlekedési feladatokat ellátó Tüke Busz Zrt. pedig az összes klímás buszán működtetni fogja a légkondicionálókat, a megállókban pedig eltekint az elsőajtós felszállási szabály alkalmazásától - közölte a helyhatóság az MTI-vel. Szita Károly (Fidesz-KDNP), Kaposvár polgármestere Facebook-oldalán arra kérte az embereket, hogy figyeljenek egymásra a közeledő nagy hőségben, emellett arról tájékoztatott, hogy a város több pontján párakapukat hoztak működésbe és a forgalmas helyszíneken, játszótereknél napvitorlákat feszítettek ki. A polgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy a szokásos helyszíneken működő ivókutakat is beindították, míg Kaposváron összesen tizennégy klimatizált épület áll a hűsölni akarók rendelkezésére, ezek címei pedig megtalálhatók a https://somogy.katasztrofavedelem.hu címen, ahol számos praktikus információ is olvasható a hőség kapcsán. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ kiemelte, a hirtelen felmelegedés és a tartós hőség különösen megterhelheti a szervezetet, ezért fontos, hogy időben felkészüljünk a kánikulára, és fokozottan figyeljünk idős hozzátartozóinkra és a saját egészségünkre is. A nagy melegben fontos a folyadékpótlás, mivel a hőségben a szervezet fokozottan veszít vizet és ásványi anyagokat; lehetőleg vizet vagy cukormentes italokat válasszunk, kerüljük a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők, a zsíros ételek fogyasztását - emelték ki.
Forrás: Webrádió

Hőség – Párakapukkal, ivókutakkal segítik az önkormányzatok a meleg elviselését

 Webrádió  |   2026. június 19., péntek - 16:57
Párakapukkal, ivókutakkal, árnyékolók kihelyezésével, az útburkolat hűtésével segítik az önkormányzatok a meleg elviselését a vidéki nagyvárosokban és a fővárosban, de a klimatizált bevásárlóközpontok és egyes tömegközlekedési várótermek is rendelkezésre állnak. Szombattól másodfokú hőségriasztás rendelt el az országos tisztifőorvos a meteorológiai szolgálat előrejelzése alapján. A hőségriasztás kedd éjfélig tart. A Főpolgármesteri Hivatal arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Budapest forgalmas közterületein, valamint sűrűn lakott részein 300-500 méterenként elérhető ivókút, emellett különböző intézkedésekkel készülnek a fővárosi cégek és intézmények. Az ivókutak pontos helyét már a BudapestGO alkalmazásban és a budapest.hu oldalon is meg lehet nézni. Hozzátették: Budapesti Közművek valamennyi érintett divíziója előkészíti a hőség idejére a védelmi feladatokat: az FKF a locsolójárműveket indít, a FŐKERT öntözési és árnyékolási programokat működtet, a FŐTÁV pedig felkészíti a távhűtési rendszereket a nyári terhelésre. A BKM mintegy 20 mosó-locsoló járművel végzi a közterületek hűtését. Kitértek arra is, hogy a Budapesti Közlekedési Központ több pihenőidőt biztosít a járművezetőknek. Szegeden, a Klauzál téren a Szegedi Vízmű Zrt. párakaput helyezett ki, a meglévők mellett a Móra Ferenc Múzeum előtti téren pedig egy újabb ivócsapot is felszereltek. A párakapu és az ivócsap a tervek szerint a nyár végéig működik. Emellett a cég honlapján felsorolta a hagyományos, kék színű nyomós kutak helyszíneit is, ezekből Szegeden 124, a szintén a vállalkozás szolgáltatási területéhez tartozó Algyőn pedig 26 található. Székesfehérváron az önkormányzat tájékoztatása szerint a tavasztól őszig állandóan üzemelő 39 ivókút mellett a hőségriasztás idejére további öt helyszínen ivókutat üzemelnek be úgy, hogy ivásra alkalmas szerkezeteket szereltek fel az ott található tűzcsapokra. Felhívták a figyelmet, hogy a belvárosban több bevásárlóközpont és az autóbusz-pályaudvar váróterme klimatizált, ezek bárki által igénybe vehetők. Pécsen az önkormányzat már napokkal ezelőtt egyeztetésre hívta az érintett városi cégek - így a városüzemeltetési feladatokat ellátó és a vízszolgáltató társaságok -, valamint az intézmények és partnercégek képviselőit a küszöbön álló hőségre való felkészülés jegyében. Ennek eredményeként a város közterületein minden eddiginél több ivóvízvételi lehetőséget kínálnak. A www.pecs.hu-n is megtalálható lista szerint összesen 44 ivókútnál és 5 csobogónál juthatnak ivóvízhez az emberek, akik számára tíz klimatizált épület is rendelkezésre áll. A hőség elől menekülők és felfrissülésre vágyók számára a belvárosi sétálóutcák felett árnyékoló napvitorlákat feszítettek ki, rendszeresen fognak járni útlocsoló járművek, a városi vízszolgáltató Tettye Forrásház Zrt. hat helyszínen állított fel reggeltől estig üzemelő párakapukat, a közösségi közlekedési feladatokat ellátó Tüke Busz Zrt. pedig az összes klímás buszán működtetni fogja a légkondicionálókat, a megállókban pedig eltekint az elsőajtós felszállási szabály alkalmazásától - közölte a helyhatóság az MTI-vel. Szita Károly (Fidesz-KDNP), Kaposvár polgármestere Facebook-oldalán arra kérte az embereket, hogy figyeljenek egymásra a közeledő nagy hőségben, emellett arról tájékoztatott, hogy a város több pontján párakapukat hoztak működésbe és a forgalmas helyszíneken, játszótereknél napvitorlákat feszítettek ki. A polgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy a szokásos helyszíneken működő ivókutakat is beindították, míg Kaposváron összesen tizennégy klimatizált épület áll a hűsölni akarók rendelkezésére, ezek címei pedig megtalálhatók a https://somogy.katasztrofavedelem.hu címen, ahol számos praktikus információ is olvasható a hőség kapcsán. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ kiemelte, a hirtelen felmelegedés és a tartós hőség különösen megterhelheti a szervezetet, ezért fontos, hogy időben felkészüljünk a kánikulára, és fokozottan figyeljünk idős hozzátartozóinkra és a saját egészségünkre is. A nagy melegben fontos a folyadékpótlás, mivel a hőségben a szervezet fokozottan veszít vizet és ásványi anyagokat; lehetőleg vizet vagy cukormentes italokat válasszunk, kerüljük a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők, a zsíros ételek fogyasztását - emelték ki.
Forrás: Webrádió

Halálos baleset történt a szegedi BYD-építkezésnél

 Webrádió  |   2026. június 19., péntek - 16:57
Halálos kimenetelű baleset történt a szegedi BYD autógyár építkezési területén - közölte a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószolgálata pénteken az MTI érdeklődésére. A csütörtökön történt esetről szóló közlemény szerint egy tehergépkocsi a munkaterületen haladva megállt egy ott dolgozó rakodógép mellett. Miután a rakodógép kezelője jelezte, hogy az út szabaddá vált, a teherautó elindult. Ezzel egy időben a két jármű közé belépett egy munkás, akit a tehergépkocsi elütött. A helyszínre érkező Országos Mentőszolgálat és a mentőhelikopter személyzetének újraélesztési kísérlete ellenére a sérült kínai munkás életét már nem lehetett megmenteni. Az ügyben a Szegedi Rendőrkapitányság halálos közlekedési baleset okozása miatt indított büntetőeljárást.
Forrás: Webrádió

Baleset történt a Belvárosi hídon

 Webrádió  |   2026. június 19., péntek - 13:55
Két személyautó ütközött össze a Belvárosi híd újszegedi hídfőjénél péntek kora délután, fél 1 körül. Két Dacia személyautó ütközött össze, a helyszínelés idejéig forgalomkorlátozásra számíthatnka a Székely sor felé közlekedők.
Forrás: Webrádió

Baleset történt a Belvárosi hídon

 Webrádió  |   2026. június 19., péntek - 13:55
Két személyautó ütközött össze a Belvárosi híd újszegedi hídfőjénél péntek kora délután, fél 1 körül. Két Dacia személyautó ütközött össze, a helyszínelés idejéig forgalomkorlátozásra számíthatnka a Székely sor felé közlekedők.
Forrás: Webrádió

Hegyi Zsolt: június 20-tól pályakarbantartási munkálatok kezdődnek a Budapest-Cegléd-Szolnok vonalon

 Webrádió  |   2026. június 19., péntek - 11:57
Június 20-tól több ütemben pályakarbantartási munkálatok kezdődnek a Budapest-Cegléd-Szolnok vonalon, a fejlesztések célja a sebességkorlátozások csökkentése, a meghibásodások kockázatának mérséklése és a menetrendszerűség javítása; a munkálatok idején jelentős menetrendi változásokra kell készülni - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója pénteken a Facebook-oldalán. Hegyi Zsolt hozzátette, az idei nyári vágányzári munkálatokat két ütemben végzik, az első ütem június 20-tól július 18-ig tart. Szombattól július 11-ig Ferencváros és Kőbánya-Kispest között, valamint Abony állomáson végeznek munkálatokat. Ezek célja a sebességkorlátozások megszüntetése, a pályaállapot javítása, és az óránkénti 120 kilométeres pályasebesség visszaállítása. Július 10. és 18. között pedig a ceglédi állomás 5. vágányán mintegy 80 méteren ágyazatcserét végeznek, amelynek eredményeként ezen a szakaszon ismét biztosítható lesz az óránkénti 120 kilométeres pályasebesség. A munkálatok változó menetrenddel, hosszabb eljutási idővel járnak, a legfontosabb változás, hogy a Nyírség InterCityk a Nyugati helyett a Keleti pályaudvarról indulnak ebben az időszakban. Hozzátette, hogy július 19-e után további beavatkozásokat terveznek szintén ezen a vasútvonalon, erről folyamatosan adnak majd tájékoztatást. A MÁV-csoport vezérigazgatója megjegyezte, hogy idén nyáron szerették volna elvégezni a Kőbánya-Kispesttől a Városligeti elágazásig tartó vonalszakasz teljes felújítását is, erre azonban a közbeszerzés elhúzódása miatt most nyáron nincs lehetőségük, de a beavatkozás nem odázható el, a közbeszerzési eljárás lezárulta után születhet arról döntés, hogy ez a közeljövőben pontosan mikor valósulhat meg. A MÁV-csoport a fejlesztésekkel összefüggésben közleményben arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a Budapest-Cegléd-Szolnok-Debrecen vasútvonalon több szakaszon és több ütemben végzett karbantartások miatt jelentős módosításokra kell készülni június 20-tól több hónapon át. A változások között említették, hogy június 20-tól július 18-ig a Nyírség InterCityk a Nyugati helyett a Keleti pályaudvarról indulnak, menetrendjük módosul: 10 perccel korábban indulnak és 13 perccel később érkeznek. A járatok nem érintik a megszokott budapesti megállóhelyeket (Zugló, Kőbánya-Kispest, Ferihegy) és Ceglédet sem. Nyíregyháza, Debrecen felől ezen állomásokra utazóknak a Cívis InterRégiókat ajánlják. A debreceni Cívis InterRégiók és a szegedi Napfény InterCityk a Nyugatiból 1-6 perccel korábban indulnak, illetve 9-14 perccel később érkeznek.
Forrás: Webrádió

Hegyi Zsolt: június 20-tól pályakarbantartási munkálatok kezdődnek a Budapest-Cegléd-Szolnok vonalon

 Webrádió  |   2026. június 19., péntek - 11:57
Június 20-tól több ütemben pályakarbantartási munkálatok kezdődnek a Budapest-Cegléd-Szolnok vonalon, a fejlesztések célja a sebességkorlátozások csökkentése, a meghibásodások kockázatának mérséklése és a menetrendszerűség javítása; a munkálatok idején jelentős menetrendi változásokra kell készülni - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója pénteken a Facebook-oldalán. Hegyi Zsolt hozzátette, az idei nyári vágányzári munkálatokat két ütemben végzik, az első ütem június 20-tól július 18-ig tart. Szombattól július 11-ig Ferencváros és Kőbánya-Kispest között, valamint Abony állomáson végeznek munkálatokat. Ezek célja a sebességkorlátozások megszüntetése, a pályaállapot javítása, és az óránkénti 120 kilométeres pályasebesség visszaállítása. Július 10. és 18. között pedig a ceglédi állomás 5. vágányán mintegy 80 méteren ágyazatcserét végeznek, amelynek eredményeként ezen a szakaszon ismét biztosítható lesz az óránkénti 120 kilométeres pályasebesség. A munkálatok változó menetrenddel, hosszabb eljutási idővel járnak, a legfontosabb változás, hogy a Nyírség InterCityk a Nyugati helyett a Keleti pályaudvarról indulnak ebben az időszakban. Hozzátette, hogy július 19-e után további beavatkozásokat terveznek szintén ezen a vasútvonalon, erről folyamatosan adnak majd tájékoztatást. A MÁV-csoport vezérigazgatója megjegyezte, hogy idén nyáron szerették volna elvégezni a Kőbánya-Kispesttől a Városligeti elágazásig tartó vonalszakasz teljes felújítását is, erre azonban a közbeszerzés elhúzódása miatt most nyáron nincs lehetőségük, de a beavatkozás nem odázható el, a közbeszerzési eljárás lezárulta után születhet arról döntés, hogy ez a közeljövőben pontosan mikor valósulhat meg. A MÁV-csoport a fejlesztésekkel összefüggésben közleményben arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a Budapest-Cegléd-Szolnok-Debrecen vasútvonalon több szakaszon és több ütemben végzett karbantartások miatt jelentős módosításokra kell készülni június 20-tól több hónapon át. A változások között említették, hogy június 20-tól július 18-ig a Nyírség InterCityk a Nyugati helyett a Keleti pályaudvarról indulnak, menetrendjük módosul: 10 perccel korábban indulnak és 13 perccel később érkeznek. A járatok nem érintik a megszokott budapesti megállóhelyeket (Zugló, Kőbánya-Kispest, Ferihegy) és Ceglédet sem. Nyíregyháza, Debrecen felől ezen állomásokra utazóknak a Cívis InterRégiókat ajánlják. A debreceni Cívis InterRégiók és a szegedi Napfény InterCityk a Nyugatiból 1-6 perccel korábban indulnak, illetve 9-14 perccel később érkeznek.
Forrás: Webrádió

Múzeumok éjszakája – Szombattól látható a Drága barátom, Picasso című kiállítás Szegeden

 Webrádió  |   2026. június 18., csütörtök - 16:59
Szombattól, a Múzeumok éjszakájától látható a "Drága barátom, Picasso" - A magyarok és a festőlegenda című kiállítás a szegedi Móra Ferenc Múzeumban. Hári Kata művészettörténész a tárlat csütörtöki sajtóbejárásán elmondta, a tematikus blokkokból felépülő kiállításon a képzőművész munkássága mellett kiemelt szerepet kapnak azok a magyar alkotók – grafikusok, festők, szobrászok, fotósok -, akik hatottak rá vagy akár személyes kapcsolatban álltak vele. A tárlat címe is a hivatalos kapcsolatokon túl nyúló baráti viszonyra utal. A művész szobrait rendszeresen fotózó Brassai kezdte minden levelét a Drága barátom, Picasso! sorral – tudatta a szakember. A tárlat első egysége Picasso életének több fontos elemét mutatja be. A vendégek megismerhetik a képzőművész nagy szerelmeit: feleségeit, múzsáit, szeretőit, akik nagyban hatottak munkásságára. Egy mérethű reprodukción megjelenik a legendás Guernica című festménye, Robert Capa fotói pedig izgalmas egyéniségét hozzák közelebb az érdeklődőkhöz. A tárlaton bemutatják Picasso több egyedi és sokszorosított grafikáját és kerámiáját. A kiállítás újdonsága egy olyan immerzív egység, amelyhez hasonló még nem szerepelt a Móra-múzeum kínálatában. A kiállítóterem három falán és padlóján látható animált, zenés vetítés Picasso életének, művészetének fontosabb elemeit, gondolatait szemlélteti, miközben további műveivel is megismerkedhetnek az érdeklődők. Az alkotást kísérő narrációt pedig a képzőművész idézeteiből állították össze. A tárlat második egységében azoknak a magyar művészeknek munkái láthatóak, akik valamilyen módon hatással bírtak Picassóra vagy személyes kapcsolatban is álltak vele. Így szerepelnek a tárlaton számos kiváló hazai alkotó, például Aba-Novák Vilmos, Czóbel Béla, Csontváry Kosztka Tivadar, Tihanyi Lajos vagy Márffy Ödön művei. A kiállításon bemutatják Szalay Lajos több alkotását is, akit Picasso a 20. század legkiemelkedőbb grafikusának tartott. Picasso kubista korszakának magyar párhuzamait pedig két szegedi születésű szobrászművész, Bánszky Sándor és Csáky József plasztikái szemléltetik – közölte a művészettörténész. A tárlaton a Móra-múzeum mellett a Szépművészeti Múzeumból, a Magyar Nemzeti Galériából, a Ludwig Múzeumból, valamint a pécsi és a salgótarjáni múzeumból kölcsönöztek alkotásokat.
Forrás: Webrádió

Múzeumok éjszakája – Szombattól látható a Drága barátom, Picasso című kiállítás Szegeden

 Webrádió  |   2026. június 18., csütörtök - 16:59
Szombattól, a Múzeumok éjszakájától látható a "Drága barátom, Picasso" - A magyarok és a festőlegenda című kiállítás a szegedi Móra Ferenc Múzeumban. Hári Kata művészettörténész a tárlat csütörtöki sajtóbejárásán elmondta, a tematikus blokkokból felépülő kiállításon a képzőművész munkássága mellett kiemelt szerepet kapnak azok a magyar alkotók – grafikusok, festők, szobrászok, fotósok -, akik hatottak rá vagy akár személyes kapcsolatban álltak vele. A tárlat címe is a hivatalos kapcsolatokon túl nyúló baráti viszonyra utal. A művész szobrait rendszeresen fotózó Brassai kezdte minden levelét a Drága barátom, Picasso! sorral – tudatta a szakember. A tárlat első egysége Picasso életének több fontos elemét mutatja be. A vendégek megismerhetik a képzőművész nagy szerelmeit: feleségeit, múzsáit, szeretőit, akik nagyban hatottak munkásságára. Egy mérethű reprodukción megjelenik a legendás Guernica című festménye, Robert Capa fotói pedig izgalmas egyéniségét hozzák közelebb az érdeklődőkhöz. A tárlaton bemutatják Picasso több egyedi és sokszorosított grafikáját és kerámiáját. A kiállítás újdonsága egy olyan immerzív egység, amelyhez hasonló még nem szerepelt a Móra-múzeum kínálatában. A kiállítóterem három falán és padlóján látható animált, zenés vetítés Picasso életének, művészetének fontosabb elemeit, gondolatait szemlélteti, miközben további műveivel is megismerkedhetnek az érdeklődők. Az alkotást kísérő narrációt pedig a képzőművész idézeteiből állították össze. A tárlat második egységében azoknak a magyar művészeknek munkái láthatóak, akik valamilyen módon hatással bírtak Picassóra vagy személyes kapcsolatban is álltak vele. Így szerepelnek a tárlaton számos kiváló hazai alkotó, például Aba-Novák Vilmos, Czóbel Béla, Csontváry Kosztka Tivadar, Tihanyi Lajos vagy Márffy Ödön művei. A kiállításon bemutatják Szalay Lajos több alkotását is, akit Picasso a 20. század legkiemelkedőbb grafikusának tartott. Picasso kubista korszakának magyar párhuzamait pedig két szegedi születésű szobrászművész, Bánszky Sándor és Csáky József plasztikái szemléltetik – közölte a művészettörténész. A tárlaton a Móra-múzeum mellett a Szépművészeti Múzeumból, a Magyar Nemzeti Galériából, a Ludwig Múzeumból, valamint a pécsi és a salgótarjáni múzeumból kölcsönöztek alkotásokat.
Forrás: Webrádió

Szegeden rendezik az egyetemi kajak-kenu világbajnokságot

 Webrádió  |   2026. június 18., csütörtök - 16:59
Szegeden, a Maty-éri olimpiai központban rendezik augusztusban az egyetemi kajak-kenu világbajnokságot, amelynek eredetileg Sukoró volt a tervezett helyszíne, de a Velencei-tó alacsony vízszintje miatt a szervezők a módosítás mellett döntöttek. Mocsai Lajos, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség elnöke az esemény csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, Magyarországon már 14 egyetemi világbajnokságot rendeztek és kilenc sportágban európai játékokat. A szakember emlékeztetett: 2024-ben Magyarországon, Debrecenben és Miskolcon tartották az Európai Egyetemi Játékokat, amely az ország történetének legnagyobb multisporteseménye volt mintegy ötezer résztvevővel. Az elnök nem tartja kizártnak, hogy az egyetemi evezősök jövő évi, ugyancsak Sukoróra tervezett világbajnokságának szintén új helyszínt kell majd keresni. Legutóbb 2018-ban rendeztek Magyarországon egyetemi kajak-kenu világbajnokságot, akkor Szolnokon. A hatvan nap múlva kezdődő szegedi megmérettetésre eddig 26 ország jelezte nevezését, így a résztvevő versenyzők száma a szolnoki 290-nél is magasabb lehet – hangsúlyozta Mocsai Lajos. A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem korábbi rektora elmondta, a szegedi versenyt - más egyetemi bajnokságokhoz hasonlóan - a "jelen bajnokai a jövő vezetői" szlogennel rendezik meg. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az élsporttal foglalkozó fiatalok elhelyezkedési lehetőségei lényegesen jobbak nem sportoló társaiknál – jegyezte meg. Schmidt Gábor, a társszervező Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke kifejtette, törekszenek arra, hogy a természetes vizekben gazdag országban minél több helyszínre elvigyék a sportágat. Ezért tervezték a világbajnokság eredeti helyszínéül a Velencei-tavat. A Maty-ér azonban a világ legjobb kajak-kenu pályája, ahol mindig minden készen áll arra, hogy világversenyt rendezzenek, hangsúlyozta. Schmidt Gábor elmondta: a hazai rendezésű versenyen különösen arra törekednek majd, hogy a lehető legerősebb összeállítású magyar csapat induljon. Ezt segíti, hogy a sportág versenyzőinek nagyjából 90 százaléka egyetemi, főiskolai hallgató – közölte a sportvezető. Hozzátette: a világbajnokságot tekintve az a céljuk, hogy a magyarok az éremtáblázat első helyén zárjanak. Csóka Ildikó, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) stratégiai főigazgatója úgy fogalmazott, az egyetem fontos célja, hogy a tömegsport mellett az élsport is minél magasabb támogatást kapjon. Az SZTE-n jelenleg 18 hallgató részesül élsportolói ösztöndíjban. Az augusztus 17-én kezdődő négynapos versenyt az egyetem a többi közt hallgatói önkéntesekkel és kollégiumi férőhelyekkel segíti – tudatta a főigazgató.
Forrás: Webrádió

Szegeden rendezik az egyetemi kajak-kenu világbajnokságot

 Webrádió  |   2026. június 18., csütörtök - 16:59
Szegeden, a Maty-éri olimpiai központban rendezik augusztusban az egyetemi kajak-kenu világbajnokságot, amelynek eredetileg Sukoró volt a tervezett helyszíne, de a Velencei-tó alacsony vízszintje miatt a szervezők a módosítás mellett döntöttek. Mocsai Lajos, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség elnöke az esemény csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, Magyarországon már 14 egyetemi világbajnokságot rendeztek és kilenc sportágban európai játékokat. A szakember emlékeztetett: 2024-ben Magyarországon, Debrecenben és Miskolcon tartották az Európai Egyetemi Játékokat, amely az ország történetének legnagyobb multisporteseménye volt mintegy ötezer résztvevővel. Az elnök nem tartja kizártnak, hogy az egyetemi evezősök jövő évi, ugyancsak Sukoróra tervezett világbajnokságának szintén új helyszínt kell majd keresni. Legutóbb 2018-ban rendeztek Magyarországon egyetemi kajak-kenu világbajnokságot, akkor Szolnokon. A hatvan nap múlva kezdődő szegedi megmérettetésre eddig 26 ország jelezte nevezését, így a résztvevő versenyzők száma a szolnoki 290-nél is magasabb lehet – hangsúlyozta Mocsai Lajos. A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem korábbi rektora elmondta, a szegedi versenyt - más egyetemi bajnokságokhoz hasonlóan - a "jelen bajnokai a jövő vezetői" szlogennel rendezik meg. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az élsporttal foglalkozó fiatalok elhelyezkedési lehetőségei lényegesen jobbak nem sportoló társaiknál – jegyezte meg. Schmidt Gábor, a társszervező Magyar Kajak-Kenu Szövetség elnöke kifejtette, törekszenek arra, hogy a természetes vizekben gazdag országban minél több helyszínre elvigyék a sportágat. Ezért tervezték a világbajnokság eredeti helyszínéül a Velencei-tavat. A Maty-ér azonban a világ legjobb kajak-kenu pályája, ahol mindig minden készen áll arra, hogy világversenyt rendezzenek, hangsúlyozta. Schmidt Gábor elmondta: a hazai rendezésű versenyen különösen arra törekednek majd, hogy a lehető legerősebb összeállítású magyar csapat induljon. Ezt segíti, hogy a sportág versenyzőinek nagyjából 90 százaléka egyetemi, főiskolai hallgató – közölte a sportvezető. Hozzátette: a világbajnokságot tekintve az a céljuk, hogy a magyarok az éremtáblázat első helyén zárjanak. Csóka Ildikó, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) stratégiai főigazgatója úgy fogalmazott, az egyetem fontos célja, hogy a tömegsport mellett az élsport is minél magasabb támogatást kapjon. Az SZTE-n jelenleg 18 hallgató részesül élsportolói ösztöndíjban. Az augusztus 17-én kezdődő négynapos versenyt az egyetem a többi közt hallgatói önkéntesekkel és kollégiumi férőhelyekkel segíti – tudatta a főigazgató.
Forrás: Webrádió

Elkezdődött a próbagyártás a Vulcan Shield Global üzemében Békéscsabán

 Webrádió  |   2026. június 18., csütörtök - 16:02
Megkezdte a próbagyártást a hőálló kerámiaszálas textíliákat és alumínium-oxidszálakat készítő szingapúri Vulcan Shield Global (VSG) bérelt gyárában Békéscsabán - mondta a békéscsabai közgyűlés csütörtöki ülésén a cég magyarországi ügyvezetője. Komjáti Lóránt kifejtette, jelenleg 12 teljes munkaidős munkavállalójuk van, mindegyikük magyar állampolgár. Megjegyezte: csak egy pozícióra nem találtak még megfelelő embert, mert ahhoz elengedhetetlen a kínai nyelvtudás. A VSG tavaly szeptember közepén jelentette be, hogy 2500 új munkahelyet teremtő ipari fejlesztést indít Békéscsabán. A három külön beruházásból álló fejlesztés értéke elérheti a 700 millió eurót, a cég kerámia- és alumíniumszálas, kivételes ellenállóképességű anyagokat állít majd elő az autó- és űripar, a repülőgépgyártás, az elektronika és más ágazatok számára. Az első üzemben kerámiaszálas textíliák készülnek majd, amelyek akár 1600 °C-os hőmérsékletnek is ellenállnak. Ezzel párhuzamosan épül fel egy másik üzem, folyamatos alumínium-oxid szál előállítására, a harmadik beruházással pedig új generációs autóipari anyag gyártását tervezik, így éri el a gyár a teljes tervezett, évi 10 000 tonnás kapacitását várhatóan 2033-ra. Az ügyvezető reményei szerint az első gyár tervezése néhány hónapon belül lezárul, azt egy magyar tervező cég végzi. A gyár "nem a kínai gyár másolata lesz, ezt kifejezetten nekünk tervezik" - fogalmazott. A próbagyártás a Linamar Hungary Zrt. -től bérelt gyárban kezdődött el, ahol 62 gépük üzemel - közölte. Komjáti Lóránt elmagyarázta, alumínium- és kerámiaoxid porokból elegyet, egy zselét gyártanak, amelyet gravitáció segítségével húznak lefelé, amely így hajszálvékony szálakra válik. Jelenleg a teljes gyártás végső 5-8 százalékát adó szálszövés zajlik Békéscsabán. A beruházás utolsó szakaszában épülő vegyi üzemben a zselét is helyben gyártják majd, ám a vegyi üzem tervezése várhatóan csak 1,5-2 év múlva kezdődik, addig az anyagot Kínából importálják. Komjáti Lóránt mintegy két órán keresztül válaszolt a képviselők kérdéseire. A várható környezeti terheléssel kapcsolatban elmondta: elektromos kemencét fognak használni, így káros gáz- és szagkibocsátás nem lesz. Külön szennyvízkezelő rendszert építenek majd ki, a leendő új nagy gyár teljes vízfelhasználása napi 50 köbméter lesz, ennél az ügyvezető szerint "bármelyik mezőgazdasági üzem többet használ". "Nem vagyunk akkumulátorgyár" - fogalmazott. Hangsúlyozta: ha törvények írják elő, hogy szennyezésmérő szenzorokat kell telepíteni a gyár közelébe, akkor azt be fogják tartani. Aláhúzta, hogy nem terveznek harmadik országból munkavállalókat felvenni, Kínából csak ideiglenesen érkeznek ide szakemberek betanítani a helyi munkavállalókat. Az egészségvédelemmel kapcsolatos aggályokra reagálva közölte, van egy nemzetközi szervezet, az ECFIA, amely kifejezetten a szálgyártással foglalkozók számára fogalmaz meg egészségvédelmi ajánlásokat, ennek évek óta a tagjai. Kérdésre válaszolva elmondta, a világban készülő hajlítható képernyők és összehajtható telefonok "90 százalékban a VSG termékeiből készülnek". Ezek gyártása Kínában zajlik és ott is tervezik tartani, első európai gyárukban, Békéscsabán az űripar és a nehézipar számára, főként amerikai és európai piacra fognak termelni. Szeretnének idehozni egy kutatás-fejlesztési központot is, ez ügyben a "legnagyobb magyarországi egyetemmel már tárgyalnak" - mondta Komjáti Lóránt, hozzátéve, hogy a Békéscsabai Szakképzési Centrummal és a Szegedi Tudományegyetemmel már kötöttek együttműködési megállapodást. Öt-hat éven belül főként mérnökökre lesz szükségük - jelentette ki. Az ügyvezető elmondta továbbá, hogy még nem kötötték meg az állammal a támogatási szerződést, így magyar állami támogatást még nem vettek igénybe a beruházáshoz. A beruházást az előző kormány 49 milliárd forinttal kívánta támogatni. A közgyűlésen Bodóczi István (Tisza Párt), a térség országgyűlési képviselője elmondta, hogy az új kormány felülvizsgálja a kiemelt ipari beruházásokat, és a legszigorúbb környezet- és egészégvédelmi szabályok bevezetését tervezi. A politikus meglepettségének adott hangot amiatt, hogy az állami támogatási szerződés még nem született meg. Szarvas Péter (Hajrá Békéscsaba Egyesület) polgármester az ülésen kifejtette, a város számára "nagyon komoly" iparűzési adóbevételt, és várhatóan majd 2028-tól építményadó növekedést jelent a VSG. Elmondta, az önkormányzat vállalta, hogy az ipari területhez kerékpárutat épít, ami néhány héten belül elkezdődik.
Forrás: Webrádió

6,5 év elzárásra ítélték Joób Márton, korábbi szegedi önkormányzati képviselőt

 Webrádió  |   2026. június 18., csütörtök - 15:03
Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt hat és fél év fegyházbüntetéssel sújtotta Joób Márton korábbi független szegedi önkormányzati képviselőt a Szegedi Törvényszék első fokon csütörtökön. A vádlottra 1,5 millió forint pénzbüntetést is kiszabott a törvényszék, hét évre eltiltotta a gazdasági társaság vezető tisztségviselője foglalkozástól. A férfival szemben 65 millió forintra vagyonelkobzást rendeltek el. A vállalkozói és politikusi pályafutása előtt élsportoló férfi mellett még négy vádlottat marasztalt el a bíróság bűnszervezetben elkövetett bűncselekmények miatt, valamennyiüket kizárta a feltételes szabadság lehetőségéből. A törvényszék velük szemben három és hat év közötti szabadságvesztést szabott ki. Más vádlottak rövidebb, felfüggesztett börtönbüntetést kaptak. A szórólapterjesztéssel, műsorújság kiadásával foglalkozó céget irányító elsőrendű vádlott a körülmények számára kedvezőtlen változása miatt a piacon maradás és terjeszkedés érdekében elhatározta, hogy létrehoz egy bűnszervezetet a költségek minimalizálása és az adó meg nem fizetése érdekében. A vádlottak kezdetben Csongrád-Csanád, majd a későbbiekben Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megyékben működő olyan céghálót hoztak létre, amelyben a szórólapterjesztést végző alkalmazottak egy részét a lánc alján levő gazdasági társaságokhoz jelentették be vagy azt meg sem tették. Ezek a strómanok nevére íratott társaságok azonban adóbevallást nem nyújtottak be, vagy ha igen, akkor adófizetési kötelezettségüknek nem tettek eleget, szerepük a fiktív számlák kiállítása volt. A szórólapterjesztést továbbra is az elsőrendű vádlott és társai koordinálták, a bűncselekmény leplezésére valótlan teljesítési igazolásokat állítottak ki, külön könyvelést vezettek, a céghálón keresztül átutalásokkal átfuttatták a pénzt, amelyet a jutalékok levonása után készpénzben visszakaptak. A vádlottak között volt, akinek jutaléka meghaladta a 100 millió forintot. A bűnszervezet 2013 és 2017 között 274 millió forint forgalmi adót nem fizetett be. Gaudi Tibor tanácselnök bíró az ítélet indoklása során kifejtette, a nyomozóhatóság nem vizsgálta, és így a vádirat és a bíróság sem foglalkozott azzal, milyen szerepet játszott a bűnszervezet kialakításában a "fekete foglalkoztatás", az hogy elkerüljék a munkát végző alkalmazottak közterheinek megfizetését. A bíró hangsúlyozta, a rendszer működését az önmagukra és társaikra is terhelő vallomást tevő vádlottak mellett alátámasztotta a szakértői vélemény, a lehallgatások és a szervezet számítógépeiről lefoglalt "könyvelések" anyaga is. Kétségkívül megállapítható, hogy a csoport hosszabb ideig, hierarchikus rendszerben működött, az adóhatóság ellenőrzésének kijátszására olyan struktúrát alakítottak ki, amely alsóbb szintjein mindig strómanok álltak, miközben igyekeztek papíron a legalitás látszatát fenntartani - mondta a tanácselnök, indokolva, miért állapították meg a bűnszervezet létét. Az ügyész három nap gondolkodási időt kért az esetleges feljelentés bejelentésére. Joób Márton és védője felmentés érdekében jelentett be fellebbezést. Más vádlottak védői felmentés, illetve enyhítés érdekében fellebbeztek. Az ügyészség indítványozta Joób Márton és egy vádlott-társa letartoztatását, de a bíróság ezt elutasította, így továbbra is szabadlábon védekezhetnek.
Forrás: Webrádió

6,5 év elzárásra ítélték Joób Márton, korábbi szegedi önkormányzati képviselőt

 Webrádió  |   2026. június 18., csütörtök - 15:03
Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt hat és fél év fegyházbüntetéssel sújtotta Joób Márton korábbi független szegedi önkormányzati képviselőt a Szegedi Törvényszék első fokon csütörtökön. A vádlottra 1,5 millió forint pénzbüntetést is kiszabott a törvényszék, hét évre eltiltotta a gazdasági társaság vezető tisztségviselője foglalkozástól. A férfival szemben 65 millió forintra vagyonelkobzást rendeltek el. A vállalkozói és politikusi pályafutása előtt élsportoló férfi mellett még négy vádlottat marasztalt el a bíróság bűnszervezetben elkövetett bűncselekmények miatt, valamennyiüket kizárta a feltételes szabadság lehetőségéből. A törvényszék velük szemben három és hat év közötti szabadságvesztést szabott ki. Más vádlottak rövidebb, felfüggesztett börtönbüntetést kaptak. A szórólapterjesztéssel, műsorújság kiadásával foglalkozó céget irányító elsőrendű vádlott a körülmények számára kedvezőtlen változása miatt a piacon maradás és terjeszkedés érdekében elhatározta, hogy létrehoz egy bűnszervezetet a költségek minimalizálása és az adó meg nem fizetése érdekében. A vádlottak kezdetben Csongrád-Csanád, majd a későbbiekben Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés megyékben működő olyan céghálót hoztak létre, amelyben a szórólapterjesztést végző alkalmazottak egy részét a lánc alján levő gazdasági társaságokhoz jelentették be vagy azt meg sem tették. Ezek a strómanok nevére íratott társaságok azonban adóbevallást nem nyújtottak be, vagy ha igen, akkor adófizetési kötelezettségüknek nem tettek eleget, szerepük a fiktív számlák kiállítása volt. A szórólapterjesztést továbbra is az elsőrendű vádlott és társai koordinálták, a bűncselekmény leplezésére valótlan teljesítési igazolásokat állítottak ki, külön könyvelést vezettek, a céghálón keresztül átutalásokkal átfuttatták a pénzt, amelyet a jutalékok levonása után készpénzben visszakaptak. A vádlottak között volt, akinek jutaléka meghaladta a 100 millió forintot. A bűnszervezet 2013 és 2017 között 274 millió forint forgalmi adót nem fizetett be. Gaudi Tibor tanácselnök bíró az ítélet indoklása során kifejtette, a nyomozóhatóság nem vizsgálta, és így a vádirat és a bíróság sem foglalkozott azzal, milyen szerepet játszott a bűnszervezet kialakításában a "fekete foglalkoztatás", az hogy elkerüljék a munkát végző alkalmazottak közterheinek megfizetését. A bíró hangsúlyozta, a rendszer működését az önmagukra és társaikra is terhelő vallomást tevő vádlottak mellett alátámasztotta a szakértői vélemény, a lehallgatások és a szervezet számítógépeiről lefoglalt "könyvelések" anyaga is. Kétségkívül megállapítható, hogy a csoport hosszabb ideig, hierarchikus rendszerben működött, az adóhatóság ellenőrzésének kijátszására olyan struktúrát alakítottak ki, amely alsóbb szintjein mindig strómanok álltak, miközben igyekeztek papíron a legalitás látszatát fenntartani - mondta a tanácselnök, indokolva, miért állapították meg a bűnszervezet létét. Az ügyész három nap gondolkodási időt kért az esetleges feljelentés bejelentésére. Joób Márton és védője felmentés érdekében jelentett be fellebbezést. Más vádlottak védői felmentés, illetve enyhítés érdekében fellebbeztek. Az ügyészség indítványozta Joób Márton és egy vádlott-társa letartoztatását, de a bíróság ezt elutasította, így továbbra is szabadlábon védekezhetnek.
Forrás: Webrádió

Rendre a világ legjobbjai között a Szegedi Tudományegyetem a QS világranglistán

 Webrádió  |   2026. június 18., csütörtök - 11:08
A brit Quacquarelli Symonds (QS) június 18-án jelentette meg World University Rankings elnevezésű friss rangsorát. A Szegedi Tudományegyetem idén is a világ legjobb egyetemei között van a kiválósági listán: a 633. helyre rangsorolták világviszonylatban, stabilan a magyar egyetemek élbolyában szerepel. Az egyik legismertebb felsőoktatási tevékenységeket minősítő cég, a brit Quacquarelli Symonds (QS) 2026. június 18-án tette közzé a világ vezető egyetemeit rangsoroló friss listáját. A QS World University Rankings 2027 rangsor a tavalyi évhez képest mintegy háromszáznegyvennel több intézményt vett számba: 106 országból 8808 egyetemet vizsgált, ezek közül 1504 fért fel a kiválósági listára. A Szegedi Tudományegyetem továbbra is a világ legjobb egyetemei között van: a 633. helyen jegyezték a globális mezőnyben. A listára 10 magyar intézmény került fel, köztük a szegedi egyetem változatlanul az élvonalba tartozik, a harmadik helyen szerepel. A magyar mezőny dobogós csoportja meglehetősen kompakt: mindhárom vezető egyetem 590-640 közötti pozíciókat foglal el, bő száz hellyel elszakadva a többi intézménytől, összesített pontszámaikat illetően pedig csupán 0,2-1,0 pont közöttük a különbség. A világrangsort idén is az amerikai Massachusetts Institute of Technology (MIT) vezeti, a második helyen osztozik a brit Imperial College London és az amerikai Stanford University. Őket követi az Oxfordi Egyetem, a Harvard Egyetem és a Cambridge-i Egyetem. A QS kiválósági rangsora kilenc indikátor szerint vizsgálja a világ felsőoktatási intézményeit: az akadémiai elismertség (30%), a tudományos munkák idézettsége (20%), a munkaadók véleményei (15%), a végzettek sikeressége (5%), a nemzetközi oktatók, kutatók (5%) és a nemzetközi hallgatók aránya (5%), a kutatások nemzetközi beágyazottsága (5%), az oktatók és a hallgatók aránya (10%), valamint a fenntarthatóság terén elért eredmények (5%) képezik az értékelés alapját. A teljes felsőoktatási ranglista itt elérhető: https://www.topuniversities.com/world-university-rankings Nem csak a QS rangsorban került be a legjobb intézmények közé az SZTE: június 16-án tette közzé az amerikai U.S. News and World Report a 2026. évi világranglistáját, amelyben az értékelők szintén a legjobb nemzetközi egyetemek sorában és a magyarországi felsőoktatás meghatározó szereplőjeként jegyzik az intézményt, amely két tudományterületen is (kémia és fizikai kémia) vezető magyar pozíciót foglal el.
Forrás: Webrádió

Tagadta bűnösségét a Till Tamás meggyilkolásával vádolt férfi

 Webrádió  |   2026. június 17., szerda - 15:56
Tagadta bűnösségét a bajai Till Tamás 2000-es meggyilkolásával vádolt férfi ügyének tárgyalásán szerdán, a Kecskeméti Törvényszéken. Az elkövetéskor 16 éves férfit tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére, aljas indokból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntettével vádolják. A per áprilisban tartott előkészítő ülésén az ügyészség arra az esetre, ha vádlott beismeri bűnösségét és lemond a tárgyalás jogáról - a törvényi maximumnak megfelelő - 15 év fegyházbüntetés kiszabását indítványozta. A férfi akkor és a szerdán elkezdődött tárgyaláson is - amelyre kéz- és lábbilincsben vezették elő - ártatlannak vallotta magát. Szerdán azt mondta: "a vádiratban foglaltakat nem követtem el". A vádlott - aki ellen korábban vagyon elleni bűncselekmények és adócsalás miatt is folyt eljárás - azt állította, már 2005-ben beszélt arról a rendőröknek, hogy tudomása van egy gyermek holttestének helyéről, de akkor még nem tudta megnevezni az áldozatot. A vádlott arra hivatkozott, 2024. november 28-án a rendőrök fenyegetéssel, zsarolással vették rá arra, ismerje be ő volt, aki 2000. május 28-án meggyilkolta Till Tamást. A férfi korábban pótmagánvádas eljárást kezdeményezett a nyomozást vezető rendőrökkel szemben, de a Szegedi Törvényszék katonai tanácsa elsőfokú ítéletében bűncselekmény hiányában felmentette a tiszteket. Pásztor Anita tanácsvezető bíró a vádlott ezzel kapcsolatos felvetéseire kifejtette, a bíróság ügydöntő határozatában ismerteti álláspontját arról, hogy az eljárási szabályoknak megfelelően folyt-e ez a meghallgatása. A bíró több órán keresztül olvasta föl a vádlott korábbi vallomásait. A férfit először 2024. július 11-én a Till Tamás eltűnése miatt indult körözési eljárásban hallgatták meg Baján. Ekkor arról beszélt, hogy egy esztergályos mester tanyáján egy melléképület betonozása során egy gondozott társa - aki később önkezével vetett véget életének - segédkezett egy gyermek holttestének eltüntetésében. Augusztusban ezt a vallomását lényegében megismételte. 2024. november 28-án a vádlottat ismét kihallgatták, ekkor kezdetben már arról beszélt, ő is részt vett a holttest elrejtésében. Ezen a napon a férfi újabb vallomást tett, amikor már elismerte, ő ölte meg a fiút. A tanyán dolgozott egyedül, kiment a közeli útra, ahol meglátta a biciklin közeledő fiút, akit becsalt az épületbe, ahol egy ácskapoccsal brutálisan végzett vele. A holttestet elásta az akkor még homokos aljú melléképületben, melyet a tulajdonossal együtt egy héttel később betonoztak le. Ekkor tettét azzal indokolta, kíváncsi volt, "milyen egy élet elvétele". Egy héttel később újra kihallgatták a férfit, aki részletesen beszélt életéről, és elmondta, általános iskolás korábban szexuális abúzus áldozata volt. Ekkor a gyilkosság magyarázatául előadta, hirtelen ötlettől vezérelve szólította meg az áldozatot, de szexuális vágya elmúlt, ezután végzett a fiúval. A bűncselekmény részleteiről még a korábbinál is alaposabban számolt be a rendőröknek. Első gyanúsítotti kihallgatásán, december 12-én már tagadta a bűncselekményt, arra hivatkozott, azért vállalta magára a gyilkosságot, mert a rendőrök és a nyomozást felügyelő ügyész azt mondta neki, nem büntethető, mert fiatalkorúként elkövetett tette már elévült. A férfi ezután még számos vallomást tett, ezek között volt, melyben azt állította, a kisfiú közlekedési baleset áldozata lett. Volt amikor saját magát nevezte meg a baleset okozójaként, máskor a tanya tulajdonosát. A bírói kérdésre, a sok különböző vallomás közül melyiket tartja fönn, azt válaszolta, a gyanúsítottként tett nyilatkozatait, melyekben azt állította, baleset áldozata lett a gyermek. A vádlott indítványozta, hogy a bíróság újra vizsgálja meg az elévülés kérdését. A tárgyalás tanúk, szakértők meghallgatásával folytatódik, a bírói tanács decemberig több mint tíz tárgyalási napot tűzött ki.
Forrás: Webrádió
253 oldal összesen. A régebbi tartalmakhoz használja a keresőt!