Ideiglenes átkelők a Dunán – Nyolcvan éve kellett pótolni a felrobbantott budapesti hidakat
hir24 | 2026. január 17., szombat - 12:51
A negyvenes évek elejére Buda és Pest teljesen egybeforrt. A két városrészt összekötő hidak java – a Margit, a Lánc-, az Erzsébet, a Ferenc József (Szabadság), a Horthy Miklós (Petőfi) és a két vasúti híd – már állt. Az Árpád híd javában épült, sőt, már az elkerülő autópályagyűrű terve is felmerült az északi és a déli átkelőhellyel.Aztán jött a második világháború és a város ostroma: a közelgő szovjet csapatok elől hátrálva a német utászok sorra felrobbantották Budapest hídjait. A két vasútit 1944. december 29-én, a többit épp 81 évvel ezelőtt: 1945. január 14. és 18. között. (A Margit híd pesti ága egy baleset következtében már november 4-én felrobbant a szombati csúcsforgalom idején. A tragédiának mintegy száz civil áldozata volt.)Óriási ár volt ez azért, hogy néhány hétig feltartóztassák a közelgő ellenséget. A szovjet hadsereget természetesen nem tudták megállítani. Nem csak pontonhidakon keltek át a Dunán, de voltak katonák, akik a folyó befagyott jegén jutottak el a Margit-szigetre. Nos igen, ezek még azok az idők voltak, amikor telente nem egyszer befagyott a Duna, s 1944-45 tele különösen hideg volt.Ám a két városrész közti kapcsolatot a jég elolvadása és a háború befejezte után is fenn kellett tartani valahogy. Erre a legkézenfekvőbb megoldást a csónakok jelentették. A Fortepan egyik képén látható, amint evezős és motoros ladik szállítja az utasokat a két part között, nagyjából az Országház magasságában.Ennél azonban komolyabb szállításra is szükség volt. Mint ezen az 1944 végén készült felvételen látszik, az első, csónakok felhasználásával készített kompot már a Margit híd pesti szárnyának felrobbanása után üzembe helyezték. (A képen jól látható, hogy a híd budai szárnya még megvan.)Persze az, hogy a Dunán kompok közlekedtek, nem volt új dolog. Ma is van egy menetrendszerinti járat Soroksárnál, de sokáig Pest és a Margitsziget, vagy épp Pünkösdfürdő és Újpest között is közlekedtek kishajók.Természetesen ezek a járművek nem helyettesíthették a hidakat, főleg, amikor jelentős haderőket kellett mozgatni a folyó két oldala között. Az első, ideiglenes kapcsolatokat még a Vörös Hadsereg építette ki hadi célokból, de később a civilek is igénybe vehették ezeket.A két part közt a Ferencz József – a mai Szabadság – híd ideiglenes helyreállítása jelentette az első komolyabb összeköttetést. Itt csak a két pillér közti szakaszt robbantotta fel a német hadsereg, így a pillérek és a partok közti részek használhatók maradtak. Igaz, a híd szerkezetéből adódóan a megmaradt elemek közül több is elmozdult.Rekonstrukcióra ugyan nem volt idő, de mindössze két hónappal a robbantás után már ismét járhatóvá vált a híd. A két pillér közé egy pontonhíd került, amit öt dereglye tartott. Március 15-én már meg is indulhatott rajta a forgalom.A legtöbb hidat még ebben az évben sikerült valahogy ideiglenesen pótolni, természetesen sokkal kisebb kapacitással.A felrobbantott Margit híd közelében fából ácsoltak egy két szakaszból álló ideglenes építményt, amely a Margit-sziget érintésével kötötte össze Pestet és Budát. Egyik hídfője a Radnóti Miklós utcánál volt, a másik a Lukács Fürdőnél.Hivatalos neve nem volt ugyan, de a népnyelv hamarosan – a Margitot becézve – Manci hídként kezdte emlegetni. Ez aztán úgy rajta ragadt, hogy a második verzióját, amely immáron pontonhídként épült meg 1946 tavaszán, már az „újjáépített Manci hídként” emlegette a filmhíradó is. Egy 1947-es térképre pedig már egészen „előkelően”, cz-vel került fel a neve: Manczi.1945 őszén – mindössze 24 óra alatt – pontonhidat vertek a Boráros térnél, majd egy valamivel komolyabb ideglenes hidat adtak át a felrobbantott Erzsébet híd pótlására is. Ez utóbbinak már hivatalos neve is volt: Petőfi hídnak nevezték, a pesti hídfőjénél található tér nyomán. (A mai Petőfi híd, mely természetesen szintén romokban hevert, akkor még hivatalosan Horthy volt, bár a filmhíradó csak szemérmesen „régi hídként” emlegette.)Ám ezt a korai Petőfi hidat se hívta senki valódi nevén: a nép a Margit–Manci mintájára Böskének kezdte nevezni a szomszédos Erzsébet után. Megépültekor ez volt legkomolyabb budapesti híd, még busz is járt rajta.Aztán jött 1946. január 11-e, és a főváros valamennyi ideiglenes hídját – a Mancit, a Böskét, a Szabadság híd dereglyékre támasztott középső szakaszát és a Boráros téri pontonhidat is – elvitte a jeges áradás. Néhány napra ismét elszakadt egymástól Pest és Buda. Szerencsére akkor már szinte teljesen kész volt a Kossuth híd, amit rohammunkában be is fejeztek. Nyolc évtizeddel ezelőtt, 1946. január 15-én megindulhatott rajta a gyalogosközlekedés, 18-án pedig a gépkocsiforgalom is.A híd terveit ketten jegyezték: Mistéth Endre és Hilvert Elek. Mistéth életéből sorozatot lehetne forgatni. Eredetileg katonai pályára készült – Ottlik róla mintázta az Iskola a határon egyik alakját –, majd részt vett a nyilasok elleni fegyveres ellenállásban is. A háború után hidakat és hídhelyreállításokat tervezett – a Manci pontonhídváltozata is az ő munkája. 1946-ban előbb újjáépítési, majd építési és közmunkaügyi miniszterré nevezik ki, de a következő évben már koholt vádakkal börtönbe zárták, ahonnan csak nyolc évvel később szabadult. Ezután visszatért a hídtervezéshez, és a hatvanas években részt vett az új Erzsébet híd megalkotásában. Egyetemi oktató lett, a hetvenes években már akadémiai doktor, 1996-ban Széchényi-díjat kapott. 2006-ban halt meg, 93 éves korában.De most még csak a háború utáni években járunk, térjünk hát vissza a Kossuth hídhoz! Az új, minden eddiginél komolyabb, helyenként „félállandónak” nevezett híd a Batthyány teret kötötte össze a Kossuth Lajos térrel – utóbbiról kapta a nevét. A helyszín kiválasztásakor szempont volt, hogy a közelben korábban nem volt híd, így nem akadályozták roncsok a munkákat, illetve volt hely a szükséges felhajtók kialakításához is. Az is biztos volt, hogy elsőként a Szabadság hidat tudják majd visszaadni a forgalomnak, így egy attól távolabb eső helyszínt választottak. Végül pedig figyelembe vették, hogy milyen széles az adott helyen a Duna. (A másik tervezett helyszín a mai Bem tér magasságában lett volna, de ott majdnem 100 méterrel hosszabb hidat kellett volna építeni.)Felmerült, hogy fából építsék meg, de végül komolyabb szerkezet mellett döntöttek. A pillérek vasbetonból készültek, ezekre kerültek az acélszerkezetek. Ez volt Magyarország első hegesztett főtartójú hídja. Az építőanyagot a legkülönbözőbb helyekről szedték össze.„Újabb versenyfutás a cölöpanyagért. Már kivágtuk egy villa kertjének fenyőfáit a Hűvös- völgyben. Dr. Szécsi ragyogó ötlettel jött, az ő utasítására a fővárosi uszodák nagy szálfa talpait halásztuk ki a Dunából. Jövőre nem lesz uszoda, de lesz híd. […] Vasbányát a Duna fenekén rendeztünk be. Szerencsétlen felrobbantott hídjaink roncsait szedik ki a vízből, hogy a használható anyagot a híd rendelkezésére adják. A Lánchíd, Margit híd, Erzsébet híd anyagaikat adják, hogy megépülhessen utódjuk: a Kossuth-híd.”Idézi Korda István mérnök naplóját V. László Zsófia Budapest – A város és hídjai című könyvében. „Fővárosi uszodák” alatt természetesen az egykor a folyón ringó, Duna-uszodákat értette a munkákban részt vevő mérnök, ezek faanyagát használták fel az építéshez.A munkatempó mai szemmel elképesztő volt: 1945 májusában kezdték el a cölöpök verését, januárban már átadták a forgalomnak.Az új „állandó” híd nem helyettesíthette az ideigelenes pontonhidakat, amiket a jégzajlás után még helyreállítottak. Ám ahogy sorra újultak meg a budapesti hidak, azokat természetesen elbontották, majd idővel a Kossuth is kezdett feleslegessé válni. Az eredeti elképzelés szerint tízéves élettartamra tervezték, így 1956-ban le is zárták. Előbb az autóbuszokat terelték új irányba, majd a gépkocsiforgalmat is korlátozták rajta. A bontás végül 1960-ban kezdődött meg, utolsó maradványait 1963-ban távolították el a Duna medréből.Anyagából kisebb hidakat építettek, valamint a Szegedi Szabadtéri Játékok nézőterét. Az egykori hídra már csak a két hídfőnél felállított emlékkövek emlékeztetnek.A Heti Fortepan blog a Capa Központ szakmai együttműködésével valósul meg. Az eredeti cikk ezen a linken található: https://hetifortepan.capacenter.hu/ideiglenes-hidakHa van olyan családi fotója, amit felajánlana a Fortepan számára, akkor írjon a fortepan@gmail.com e-mail címre!The post Ideiglenes átkelők a Dunán - Nyolcvan éve kellett pótolni a felrobbantott budapesti hidakat first appeared on 24.hu.Forrás: hir24

Vannak, akik alkoholfogyasztás nélkül is képesek lerészegedni. Bár ez egyesek számára sok esetben előnyösnek tűnhet, valójában egy ritka betegségről, a bélfermentációs szindrómáról (ABS) van szó, amelyet nehéz diagnosztizálni. Egy friss, a Nature Microbiology folyóiratban megjelent tanulmány szerint azonban a kutatók most azonosították a bélbaktériumokat és azokat a biológiai útvonalakat, amelyek alkoholtermelést váltanak ki az ABS-es betegeknél.Azáltal, hogy meghatározzuk a felelős baktériumokat és mikrobiális útvonalakat, eredményeink utat nyithatnak a könnyebb diagnózis, a jobb kezelések felé– mondta Elizabeth Hohmann, a tanulmány társszerzője a Massachusetts General Brigham Orvostudományi Tanszékének Fertőző Betegségek Osztályától.Az ABS akkor akkor alakul ki, amikor a bélrendszer mikroorganizmusai a szénhidrátokat etanollá alakítják át, ez pedig egyenesen a véráramba kerül. Kis mennyiségű alkoholt bárki emésztőrendszere képes termelni, az ABS ugyanakkor az ittasság összetéveszthetetlen, látható tüneteit eredményezi – ugyanakkor sokszor diagnosztizálatlan marad. A Gizmodo hangsúlyozza: a diagnózis felállítása bonyolult, a standard módszer ugyanis szorosan ellenőrzött véralkoholszint-vizsgálatot igényel, amit gyakran nehéz elvégezni.Hohmann és kollégái 22 ABS-ben szenvedő személy, 21 ABS nélküli háztartásbeli partner és 22 egészséges kontrollszemély bélmikrobáját vizsgálták. Azt találták, hogy az ABS fellángolása során a betegektől vett székletminták szignifikánsan nagyobb mértékben termeltek etanolt, mint a másik két csoportból vett minták. Ez arra utal, hogy lehetőség van egy olyan székletvizsgálat létrehozására, amely megbízhatóbb diagnózisokhoz vezethet.A székletvizsgálat kimutatta, hogy számos baktérium, például az Escherichia coli és a Klebsiella pneumoniae, jelentős szerepet játszik az ABS-ben.Továbbá, amikor a tünetek fellángoltak, egyes résztvevőknél szignifikánsan nagyobb mennyiségű, a fermentációs útvonalakhoz kapcsolódó enzim volt kimutatható, mint a kontrollcsoport tagjainál.A tudósok felfigyeltek egy olyan betegre, akinek a tünetei javultak egy székletátültetés (másik személy orvosilag feldolgozott székletmintájának a bélbe juttatása) után. Egy második transzplantáció, eltérő antibiotikumos előkezeléssel, azt eredményezte, hogy a beteg több mint 16 hónapig tünetmentes maradt. Hohmann úgy véli, a székletátültetésben komoly lehetőségek rejlenek a betegség kezelése kapcsán.The post Rájöttek, hogyan rúgnak be sokan alkohol nélkül first appeared on 24.hu.
Január 24. és február 1. között rendezik meg a Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivált (BIDF), aminek zsűrijében lapunk újságírója, Benke Ágnes is helyet kapott. A fesztiválra a világ minden tájáról érkeznek elismert művészek – áll a szervezők lapunkhoz eljuttatott közleményében.A fesztiválra mintegy negyven elismert külföldi alkotó is hazánkba látogat: Európa mellett Dél-Koreából, az Egyesült Államokból, Kanadából és Indiából is érkeznek majd rendezők és producerek. Számos Oscar-, Karlovy Vary-, Locarno-, Toronto IFF- és IDFA-fődíjas alkotóval is személyesen találkozhat majd a közönség az esemény keretein belül, ahol a vetítések után közönségtalálkozókra is sor kerül.Magyarországra érkezik többek között a nemrég az Oscar-díj shortlistjére beválogatott Senki tanár úr Putyin ellen (Mr. Nobody Against Putin) című alkotás társrendezője és főszereplője, Pavel „Pasha” Talankin. A férfi egy világvégi orosz iskola programszervezőjeként és videósaként dolgozott, amikor az ukrajnai háborúval együtt az orosz hazafias propaganda is beköszöntött a suliba. Éveken át dokumentálta a mindennapok történéseit, ám 2024-ben úgy döntött, hogy külföldre menekül – ebben pedig segítségére volt a film rendezője, David Borenstein is.A szervezők bejelentették a fesztivál zsűrijét is, akiknek teljes listája itt érhető el. A hazai és külföldi filmes szakemberek és újságírók mellett olyan neves művészek, közéleti személyiségek is csatlakoztak a bizottsághoz, mintA BIDF-en 60 film és 250 vetítés várja majd a nézőket. A programok a főváros mellett több vidéki helyszínen, például Békéscsabán, Debrecenben, Egerben, Győrben, Jászberényben, Kecskeméten, Pécsett, Szegeden, Szombathelyen, és Veszprémben is zajlanak majd.The post Mácsai Pál és Pottyondy Edina mellett a 24.hu újságírója, Benke Ágnes is zsűrizik a Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon first appeared on 24.hu.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ azt írja közleményében, hogy azország Észak-keleti területén, a Győr-Budapest-Szeged sávban ónos eső, fagyott eső hullik az előrejelzés szerint a következő órákban fokozatosan gyengülő intenzitással. Figyeljék a meteorológiai szolgálat veszélyjelzéseit, az érintett területre, területen senki ne induljon útnak, a biztonság az első!Holnap túlnyomóan borongós, helyenként tartósan párás, ködös időre van kilátás, inkább csak délnyugaton van esély napos időszakokra. Estefelé északkeleten gyenge ónos eső, kisebb havazás nem kizárt, illetve a ködös tájakon zúzmaraképződés, ónos ködszitálás, illetve szitálás is előfordulhat.The post Ónos eső: rendkívüli felhívást adott ki a Kormányzati Tájékoztatási Központ first appeared on 24.hu.
A magyar nyelvújítás vezéralakját, Kazinczy Ferencet (1759-1831) mindenki ismeri, nevét intézmények és közterületek egész sora viseli, életműve pedig iskolai tananyag.Kazinczy családjáról, őseiről, illetve leszármazottairól ugyanakkor alig esik szó: kevesen tudják például, hogy legifjabb fia, Kazinczy Lajos (1820-1849) a szabadságharc vértanúja volt – két nappal az aradi tizenkettő után, az aradi vár sáncárkában lőtték agyon –, dédunokája, Gábor (1889-1964), illetve ükunokája, Ferenc (1929-2016) nélkül pedig a modern építészet íve talán egészen másként alakult volna. Cikkünkben a két mérnököt mutatjuk be, akik életüket ugyan nem teljes egészében Magyarországon töltötték, mégis mindvégig magyarnak vallották magukat.A 17. század közepén már nemesi címet viselő Kazinczyak (akik teljes nevükben a kazinci és alsóregmeci előtagot viselték) a kiegyezést követően már az ország legkülönbözőbb részeire szóródtak szét. Gábor apja Szegeden ítélőtáblai bíróként működött, így ő is a Tisza-parti városban látta meg a napvilágot. Az előbb a szegedi, majd a kecskeméti piarista ginmnáziumban tanuló fiú már korán eldöntötte, hogy a mérnöki tudományok felé fordul, így jelentkezett a Műegyetemre, aminek a kapuját 1911-ben építészként hagyta el.A Műegyetemi Evezős Clubban is aktív, egy 1913-as osztrák-magyar nemzeti versenyen nyolcasban ezüstéremig jutó fiatal Kazinczy egy rövid nagybecskereki kitérő után azonnal állást kapott a Székesfővárosnál, ahol ideje jó részét az új építkezések műszaki felülvizsgálatával töltötte.Csatlakozása után nem sokkal máris megváltoztatta a hivatal működését, hiszen egy máig fontos szabályt is bevezetett:The post Kazinczy dédunokája a nyelv helyett az építészet, ükunokája pedig az acélgyártás világát változtatta meg first appeared on 24.hu.
A világversenyek előtti szabály egyértelmű, előbb le kell adni egy 35 fős bő keretet, és ezt kell szűkíteni a világ- vagy Európa-bajnokságig. Amennyiben sérülés vagy betegség miatt változtatni kell, csak ezen 35 főn belül lehet megoldást keresni.Hogy ez jó vagy sem, lehet rajta vitatkozni, Az egyik legnevesebb szlovén szakember, Branko Tamse például hülye szabálynak nevezte, hogy kicsivel több, mint két hónappal az Eb előtt 35 játékost ki kell választani.Ez számomra abszurd. A javaslatom más lenne, és remélem, hogy egyszer eljutunk addig, hogy minden szlovén állampolgárságú és válogatottban játszani jogosult kézilabdázó bármikor játszhat a hazája színeiben. Ez az egyetlen okos és értelmes dolog, sajnos túl sok az ilyen hülyeség a kézilabdában.De visszatérve a problémára, Uros Zorman szövetségi kapitánynak már hetek óta nehézségei akadnak a keret összetételét illetően.Miha Zarabec, Mitja Janc, Jaka Malus, Matic Groselj, Tadej Kljun és Alex Vlach sérült, Blaz Blagotinsek és Nejc Cehte lemondta a szereplést, míg Nick Henigman, Matic Suholeznik, Stas Jovicic és Domen Novak ugyancsak problémával küzd, és nem tudni, felépülnek-e a január 16-i, Montenegró elleni nyitómérkőzésig.Vlach kidőlését még úgy, ahogy sikerült orvosolni (a szegedi, egyébként pihenni kívánó Borut Mackovsek elfogadta a meghívást), de a többi posztra ráférne az erősítés.A Szlovén Kézilabda Szövetség ezért fordult kéréssel fordult az EHF-hez, hogy további játékosokat hívhasson be, de nemleges választ kapott.Pedig az Ekipa azt írta, körülményekre való tekintettel felmerült, hogy esetleg Dean Bombac és Rok Ovnicek mellett számolna a szupertehetséges, 17 éves irányítóval, Aljus Anziccsal, vagy a 19 éves celjei jobbátlövővel, Mai Marguccsal (a veszprémi Gasper Marguc öccsével).The post Könyörgőre fogta egy kéziválogatott, de az EHF kegyetlenül nemet mondott first appeared on 24.hu.
A gyártó egyik legújabb robotporszívója a MOVA S70 Ultra Roller, amelyet kifejezetten úgy terveztek meg, hogy kiemelkedő teljesítményt nyújtson még nehéz körülmények között is, például egy erősen szennyezett konyhában, nedves padlókon és makacs háziállat-foltok esetén.Az S70 Ultra Roller megkapta a HydroForce technológiát, ami nagy nyomású, folyó vizes mélytisztítással működő valós idejű vízkeringtető rendszert alkalmaz. Ennek lényege, hogy a gép négy lépésben akadályozza meg a másodlagos szennyeződést: vizet permetez a felmosóhengerre, a feltörlés nagy nyomással történik, a szennyvizet pedig nemcsak leszedi a hengerről a készülék, de azonnal át is szívja egy külön tartályba. A gép emellé megkapta azt a fejlesztést, aminek hála a felmosóhenger kinyúlik a burkolaton túlra, így biztosított a precíz, élről élre történő tisztítás, akár még a nehezen elérhető sarkokban is.Az S70 Ultra Roller fel van vértezve továbbá az AutoShield technológiával, ami intelligensen érzékeli a szőnyegeket, és kettős védelmi rendszerrel gondoskodik arról, hogy ezek a felületek szárazak és tiszták maradjanak. A robotporszívó fontos kiegészítője továbbá a CovertSense radaros navigációs rendszer, ami képes visszahúzni a gép tetején lévő tornyot, így befér a legalább 90 milliméter helyet kínáló bútorok alá is, felszámolva így a tartós vakfoltokat.A robot mellé jár egy Az All-in-One bázisállomás is, ami a takarítás végeztével 100 Celsius fokon végzi a felmosópárna-mosást, amit 70 Celsius fokos forró levegős szárítás követ – tehát nem kell aggódni a baktériumok, a dohosodás és a kellemetlen szagok miatt.A gyártó standján ott volt a MOVA Mobius 60 névre keresztelt robotporszívó is, amelynek az egyik legkülönlegesebb tulajdonsága, hogy képes a zónaspecifikus takarításra.Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a robot felismeri a különböző padlótípusokat – az erősen zsíros konyhai felületektől a kényes fa padlókig –, és a dokkolóról automatikusan kiválasztja az adott felülethez legmegfelelőbb mopbetétet, azt csatlakoztatva a gép aljára, amelyikre éppen szükség van.A MOVA Mobius 60 három opciót kínál.Az S70 Ultra Roller és a Mobius 60 mellett a MOVA a Zeus 60 névre keresztelt eszközt is elhozta Las Vegasba. Ezen eszköz a robotporszívók egyik legnagyobb gyengeségét iktatja ki, hiszen képes a lépcsőmászásra, aminek köszönhetően már több szint tisztítása sem akadály. Egy különálló modulról van szó, amely képes a robotporszívók mozgatására. A 3D térérzékelő rendszerrel és kétoldalas, X-alakú tartószerkezettel felszerelt modulba bele tud gurulni egy hagyományos MOVA robotporszívó, a Zeus 60 pedig ezt követően az összetett elrendezésekben is magabiztosan navigál, akár még a csigalépcsőket is képes megmászni, ezzel eljuttatva a robotporszívónkat az otthonunk másik szintjére is.Ennél is érdekesebb a Pilot 70 névre keresztelt fejlesztés, ami egy Space-Flying Module, azaz egy olyan drónszerű kiegészítő, amely nem megmássza a lépcsőket, hanem a robotokat a megfelelő helyre repteti. Kereskedelmi minőségű drón-meghajtórendszerrel szerelt Pilot 70 egy négypólusú, négypropelleres, kefe nélküli erőegységet alkalmaz, amelyet kifejezetten a nagyobb teherbírás és stabilitás érdekében terveztek. Az alacsony légellenállású propellerekkel a rendszer zökkenőmentesen mozgatja a tisztítómodult a többszintes feladatok során. Az adaptív csillapítási technológia a felszállási és leszállási rezgéseket 2 milliméteren belül tartja, így garantálva a tisztítás pontosságát. A beépített, hatirányú akadályelkerülő szenzorok pedig ±1,97 hüvelykes repülési pontosságot biztosítanak, így téve lehetővé az ütközésmentes működést.A MOVA ugyanakkor nemcsak az otthonunk rendben tartásáról gondoskodik, de medencébe és a kertbe illő eszközöket is kínál. Ezek egyike a bionikus robotkarral felszerelt medencetisztító, a Rover Master, amely 6 szabadságfokú, háromdimenziós mozgásra képes.A gép automatikusan összegyűjti a nagyobb, terjedelmes szennyeződéseket – például ágakat vagy medencejátékokat –, ami folyamatosan tiszta és biztonságos medencét eredményez. A cserélhető kefefejekkel a Rover Master könnyedén navigál a szűk sarkokban, a medence minden pontján precíz tisztítást nyújtva. Az alapvető takarítási funkciókon túl pedig számos egyéb, kifejezetten szórakoztató lehetőséget kínál, így például vetített fényshow-kat a partihangulat fokozására, illetve mobil bárként is működhet, italokat felszolgálva a medencében.A kiállításon bemutatkozott továbbá a MOVA LiDAX Ultra AWD terepjáró robotfűnyíró sorozata, a gépcsalád, ami már UltraView 3.0 környezetérzékelő rendszerrel kerül forgalomba. A 360 fokos 3D LiDAR és az AI Dual Vision kombinációjával a gyártó ezeknél a robotoknál jelentősen javulást ért el az érzékelés pontosságát illetően, továbbá kiszélesedett a robot érzékelési hatóköre is.Szintén Las Vegasban debütált a MOVA NAVAX AWD terepjáró robotfűnyíró sorozat, amelyet kifejezetten a kihívást jelentő kültéri környezetekhez terveztek. Ezek a robotok egyenetlen terepen, lejtőkön és komplex tájakon is megbízható teljesítményt nyújtanak. A NAVAX sorozat egyik legfontosabb újítása a műholdas RTK technológia. Ennek lényege, hogy a helyi bázisállomásokra támaszkodó, illetve Wi-Fi vagy 4G hálózati kapcsolatot igénylő standard hálózati RTK megoldásokkal ellentétben az RTK az adatokat közvetlenül a robotnak továbbítja egy műholdon keresztül, így a felhasználóknak nem kell RTK bázisállomásokat telepíteni az otthonukban. A LiDAX Ultra AWD Flex sorozat pedig a MOVA első mini 4WD fűnyírója. Ez a gép a kompakt kialakításának köszönhetően akár 23,6 hüvelyk széles átjárókon is gond nélkül átjut.És ha ez még nem lenne elég, a MOVA szájápolási, a kisállat-gondozási, valamint konyhai és levegőkezelő berendezéseket is bemutatott a 2026-os CES-en, sőt routereket, és szórakoztató elektronikai eszközöket is. Ezek közül kiemelkedik a MOVA Puris P10 légtisztító, a MOVA LR10 Prime intelligens macskaalom, valamint a Fresh 20 Sensus okos fogkefe.A cikk a MOVA támogatásával készült.The post A MOVA megmutatta az otthoni takarítás csúcsát Las Vegasban first appeared on 24.hu.
A Roborock napjaink egyik legismertebb gyártója, legalábbis a robotporszívók terén, és a kínai cég – az összes riválishoz hasonlóan – a Las Vegasban zahló CES 2026 kütyüexpón mutatta be a legújabb fejlesztéseit. Ezek egyike a Saros Rover névre hallgató robotporszívó, amely azt a trendet lovagolja meg, ami tavaly indult a berlini IFA szakkiállításon: a legmodernebb gépek már képesek megmászni a lépcsőket.A Saros Rover esetében ezt pontosan úgy kell érteni, ahogy le van írva: a gép külső burkolatán ott van két kerékkel felszerelt, lenyitható láb, és a gép ezeken egyensúlyozva, az emberi mozgást leutánozva képes megmászni egy lépcsősort. És, ha ez még nem lenne elég, a robot úgy lett kialakítva, hogy útközben a lépcsőfokokat is felporszívózza. Ezt a műveletet úgy végzi el, hogy az egyik lábát a lentebbi fokon hagyja támaszként, miközben végighalad a fentebb lévő és takarítandó részeken.A tavaly ősszel bemutatott lépcsőmászó robotporszívókkal ellentétben a Saros Rover mindkét lába képes önállóan emelkedni és hajlani, és ennek köszönhetően a gép nemcsak a lépcsőfokok megmászásában jeleskedik, hanem más akadályokat is sokkal ügyesebben küzd le, mint a hagyományos konkurensek.A porszívó ugrani is tud, de a Las Vegasban tartott bemutatók során arra is volt példa, hogy egyszerűen átlépett egy magasabb küszöböt.Az eszköznek egyelőre nincs hivatalos ára és megjelenési dátuma, illetve a pontos specifikációira sem derült (még) fény, ugyanakkor, ha abból indulunk ki, hogy a gyártó tavaly bemutatott, robotkarral felszerelt porszívója is megjelent 2025-ben, akkor feltételezhető, hogy a Saros Rover is kereskedelmi forgalomba kerül 2026 során.Ha pedig már robotporszívók: nemrég közöltünk külön cikket arról, hogy mire érdemes figyelni vásárlás előtt: méret, teljesítmény, navigáció, akkumulátor és még sok minden más. Érdemes ezt a cikket is elolvasni. Ahogy a részletes tesztjeinket is:The post Itt a robotporszívó, ami, ha kell, akkor lábat „növeszt” first appeared on 24.hu.
Lassan elhagyja az országot a kiadós havazást okozó mediterrán ciklon, melynek köszönhetően ma reggelre sokfelé 20–30 centis hótakaró fedte be a tájakat, írja az Időkép.Estig csak hószállingózás, kisebb havazás fordulhat elő, majd este dél felől a keleti tájakat újabb csapadékzóna éri el, a harmadik hullámból főként keletre jut.A nagyvárosok közül elsősorban Debrecen, Nyíregyháza, Békéscsaba és Szeged lehet érintett. A Tiszántúlon, annak is főként a keleti felén újabb 5–10 centi hó hullhat csütörtök reggelig, de a határ közelében és az északkeleti csücsökben 10 centit meghaladó friss hó is összejöhet.Mindeközben nyugat felől az ország nagy részén kisüt a nap. Többfelé ugyanakkor élénk, erős lesz az északnyugati szél, ami hóátfúvásokat eredményezhet. A HungaroMet emiatt 10 vármegyére is másodfokú, azaz narancssárga figyelmeztetést adott ki. A következő csapadékzóna pénteken érkezik nyugat, északnyugat felől, de ekkor már nem csak havazni fog, délen és a Dunántúlon többfelé eshet ónos eső.The post Jön a havazás harmadik hulláma: ezeket a területeket érinti first appeared on 24.hu.


RSS alkalmazások a Google Play-ben
RSS alkalmazások az Apple Store-ban